EȘTI AICI:
Editură și tipografie

Editură și tipografie

EUV pune accent pe valoarea științifică a cărților care aduc un plus în cercetarea românească și internațională, își propune să lanseze pe piață autori care să devină repere în domeniile de cercetare abordate, atât pentru comunitățile academice, cât și pentru cele profesionale.

Pentru a asigura calitatea conținutului, cărțile publicate la EUV sunt selectate printr-un proces de peer-review riguros. Catalogul general al Editurii Universității de Vest cuprinde peste 600 de titluri ce acoperă numeroase domenii de studiu și de cercetare: Antropologie, Etnologie, Filologie, Filosofie, Fizică, Matematică, Psihologie, Sociologie, Studii Culturale, Științe ale Comunicării, Științe ale Educației, Științe Economice, Științe Politice, Teologie, Traductologie. EUV este acreditată pe următoarele domenii : Filologie (B), Științe sociale (B), Artele spectacolului (C), Arte vizuale (C) (http://www.cnatdcu.ro/metodologie/abilitare/).

Cărțile publicate la EUV se adresează studenților, masteranzilor, doctoranzilor, cercetătorilor, profesorilor universitari și profesioniștilor din mediul socio-economic. Cu toții vor găsi în paginile acestora aspecte ale vieții științifice și culturale, naționale și internaționale. Fiecare titlu publicat la EUV aduce informații de actualitate, semnificative și necesare în formarea profesională – inițială sau continuă – a publicului nostru.

Cărțile EUV se pot găsi la Librăria Universității de Vest, Blvd. V. Parvan 4, Timișoara 300223, Timiș, România sau se pot comanda online de pe siteul editurii.

Contact:

Adresa:
Editură și Tipografie
Universitatea de Vest din Timișoara,
Str. Paris, nr. 1, 300223, Timișoara, Romȃnia
Cabinet: Paris Nr.1
Tel:+40-(0)256-592680
Tel:+40-(0)256-592681

Conducere:

Șef serviciu: Radu Cosma
e-mail: radu.cosma@e-uvt.ro
Tel:+40-(0)256-592680

Șef serviciu: Marilena Brânda
e-mail: marilena.branda@e-uvt.ro
Tel:+40-(0)256-592681

Echipa:

Alina Radu – redactor
e-mail: alina.radu@e-uvt.ro
Irina Sercău – redactor
e-mail: irina.sercau@e-uvt.ro
Dorin Davidean – sef atelier
e-mail: dorin.davideanu@e-uvt.ro
Gabriela Corb
e-mail: gabriela.corb@e-uvt.ro
Leonard Ioan Mihu
e-mail: leonard.mihu@e-uvt.ro
Florin Fara – consilier
e-mail: florin.fara@e-uvt.ro
Slaviianca Milin
e-mail: slaviianca.milin@e-uvt.ro
Petru Rusanda
e-mail: petru.rusanda@e-uvt.ro