Feb
Pana in data de 17.02.2014, la Galeria Primariei Municipiului Timisoara, str. Victoriei nr. 5, se poate vizita "Expozitia de Afis - LOVE Timisoara", organizata de Facultatea de Arte si Design. Tematica aleasa scoate in evidenta prin diverse modalitati de expresie plastica zestrea culturala si istorica a orasului Timisoara.

Memorialului Nicolae Bãlcescu – Vâlcea organizează în perioada 17 – 24 februarie 2014 „Tabăra de conservare - restaurare – icoane pe lemn, colecţia muzeului – Biserica din lemn a Bălceştilor”. Proiectul privind Conservarea şi Restaurarea icoanelor din Biserica Bãlceştilor, demarat în 2010 de cele două instituții, Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara (Specializarea Conservare-Restaurare) și Muzeul Memorial „Nicolae Bălcescu” se află la a VI-a ediție.

In perioada 27 februarie - 17 martie Casa Artelor, (Galeria Pygmalion, strada Augustin Pacha, nr. 8) este gazda expoziției Portretistul voluntar. Expozitia, organizata de specializarea Pictura din cadrul Facultatii de Arte si Design, prezintă rezultatul proiectului pictural desfășurat în perioada martie – iunie 2013. În ședințe a câte 4 ore participanții s-au portretizat prin rotație rezervând o ultimă ședință auto-portretului. Lucrările au fost realizate pe același suport, pânză pe șasiu cu dimensiunea de 50 / 40 centimetri, în diverse tehnici ale picturii în ulei.