Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie

Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie este o facultate cu caracter inter şi trans-disciplinar, ce reuneşte specialişti din patru domenii principale ale ştiinţei: chimie, biologie, geografie și știința mediului.

Prezenţa într-o singură facultate a celor trei domenii ale ştiinţei oferă studenţilor o educaţie de înaltă calitate, caracterizată prin flexibilitate şi interdisciplinaritate, cu finalităţi spre o temeinică pregătire didactică sau spre viitoare cariere de succes în domeniul ştiinţific.

În activităţile de formare sau de cercetare studenţii şi colaboratorii noştrii vor întâlni frecvent parteneri din străinătate (Universităţile din Bremen, Angers, Sorbonne-Paris Gdansk, Wageningen, Tubingen, Gottingen, Pisa etc) care sprijină în mod constant programele noastre de predare şi cercetare prin numeroase burse pentru studenţi şi profesori. Aşteptăm colaborarea dumneavoastră în diverse ipostaze: student, profesor asociat sau partener în proiectele de cercetare.
facultatea de chimie, biologie, geografie
MOTTO:
"Non scholae, sed vitae discimus"

Conducerea facultăţii:

Decan:Conf. univ. dr. Cătălina Armanca ANCUȚA
Email: catalina.ancuta@e-uvt.ro

Prodecan: Conf. dr. Nicoleta IANOVICI
Email: nicoleta.ianovici@e-uvt.ro
Prodecan: Conf. dr. Titus VLASE
Email: titus.vlase@e-uvt.ro

Departamente:

Biologie-Chimie
Geografie

Contact:

Blvd. Pestalozzi 16, Timişoara 300115, Timiş, România
Tel: +40-(0)256-592622
Fax: +40-(0)256-592620
secretariat.cbg@e-uvt.ro
www.cbg.uvt.ro

Sericiul IT&C | Tur virtual | Sitemap
UVT © 2018. Toate drepturile rezervate.