Facultatea de Arte şi Design

Procesul academic la Facultatea de Arte şi Design presupune ca studenţii să parcurgă treptat toate stadiile dezvoltării artistice în circumstanţele contemporane.

Studiile încep prin cunoaşterea problemelor fundamentele ale artelor şi continuă cu cele mai complexe, particulare şi specifice pentru fiecare departament. În paralel cu aprofundarea subiectelor fiecărei specializări studenţii au posibilitatea de a încerca şi procese educaţionale alternative pentru dezvoltarea complexă a personalitaţii artistice.

Artele plastice determină drumul în orice proiect uman de întruchipare a realităţii conform aspiraţiilor spirituale ale cuiva, în acelaşi timp măresc conştientizarea diversităţii şi dimensiunii “frumuseţii vizuale”.
facultatea de arte si design
MOTTO:
"The word written or spoken doesn’t seem to play any role in my mind. The fundamental elements of my psychological life are well determined signs and the more or less clear images can be reproduced and combined freely." (Albert Einstein)

Conducerea facultăţii:

Decan: Prof. univ. dr. Vică Tilă Adorian
Email:vica.adorian@e-uvt.ro

Prodecan: Prof. dr. Adriana LUCACIU
Email: adriana.lucaciu@e-uvt.ro
Prodecan: Lect. dr. Matei GAŞPAR
Email: matei.gaspar@e-uvt.ro

Departamente:

Arte Vizuale
Design şi Arte Aplicate

Contact:

Str. Oituz 4, Timişoara 300086, Timiş, România
Tel: +40-(0)256-592900
Fax: +40-(0)256-592913
secretariat.arte@e-uvt.ro
www.arte.uvt.ro

Sericiul IT&C | Tur virtual | Sitemap
UVT © 2018. Toate drepturile rezervate.