Prof. univ. dr. DINU MARIN

Marin Dinu

Doctor Honoris Causa

Domnul Marin Dinu este licențiat al Facultății de Economie Generală din cadrul Academiei de Studii Economice din București, promoția 1973, cu lucrarea de diplomă „Sistemul științelor economice”, elaborată sub îndrumarea prestigiosului Academician Nicolae N. Constantinescu. Imediat după absolvirea facultății, în octombrie 1973, a devenit cadru didactic universitar, cu gradul de asistent, la Facultatea de Economie Generală, iar în anul 1984 a obținut
titlul științific de „doctor de economie”, după susținerea tezei de doctorat cu titlul „Strategia dezvoltării științei”, elaborată sub conducerea științifică a reputatului Prof. univ. dr. Constantin Danciu.