„Security Challenges in the Balkans Region”, 3 noiembrie 2020, Universitatea de Vest din Timișoara

/ Invitație de presă / Universitatea de Vest din Timișoara și New Strategy Center au onoarea de a vă invita să participați la a patra ediție a conferinței anuale „Security Challenges in the Balkans Region”, care va avea loc marți, 3 noiembrie 2020, în intervalul 9.30 – 18.30 (după programul detaliat).

A patra ediție a conferinței anuale

„Security Challenges in the Balkans Region”

3  November 2020, Timișoara

/ Invitație de presă /

Datorită restricțiilor legate de starea de alertă, impusă din cauza evoluțiilor pandemiei cu noul coronavirus, Conferința va avea loc într-un cadru de organizare special, cu o limită maximă de participanți prezenți față în față, impusă de legislație, dar cu o participare semnificativă în formatul de comunicare online și cu difuzarea live a dezbaterilor pe site-urile organizatorilor (www.newstrategycenter.ro  și www.uvt.ro/ro/security2020) și pe pagina de Facebook a evenimentului (https://www.facebook.com/events/391977018854281). Evenimentul din acest an se va desfășura respectând toate măsurile legale cu privire la oprirea răspândirii COVID-19.

Conferința va beneficia de prezența oficialităților și reprezentanților mediilor academice din România, Italia, SUA, Bulgaria, Franța, UK, Croația, Serbia, Polonia, Turcia.

Regiunea Balcanilor rămâne un spațiu deosebit de important pentru securitatea europeană, provocările cu care se confruntă zona intensificându-se în ultimii ani, cu atât mai mult cu cât a intervenit și noul context al crizei pandemice. Universitatea de Vest din Timișoara și New Strategy Center sunt onorate să organizeze o dezbatere de talie internațională aici, la Timișoara, pentru a sublinia în primul rând legăturile istorice ale capitalei Banatului și pentru a evidenția faptul că Balcanii reprezintă o zonă vitală pentru securitatea României.

Vă așteptăm!

Programul Conferinței:

„Security Challenges in the Balkans Region”

3  November 2020, Timișoara

09.30 – 09.50 Official openingMr. Marilen Pirtea, Rector of  West University of Timișoara, Romania; Ambassador Lazăr Comănescu, former Minister of Foreign Affairs member of the Scientific Council, New Strategy Center, Romania, Mr. Dominic Fritz, Mayor of Timișoara, Mr. Alin Nica, Chairman of the Timiș County Council, Mrs. Liliana Oneț, Prefect of the Timiș County

09.50 – 11.15  The Balkans and the Security Challenges in the Pandemic Crisis. The Day After Tomorrow

Chair: Mr. Laurențiu Ștefan, Research Associate, West University of Timișoara, Romania

• Simona Cojocaru, State Secretary, Ministry of National Defence, Romania (confirmed)
  • Ambassador Lazăr Comănescu, former Minister of Foreign Affairs member of the Scientific Council, New Strategy Center, Romania (confirmed)
  • Ambassador Cristian Diaconescu, member of the Scientific Council, New Strategy Center, former Minister of Foreign Affairs, Romania (confirmed)
  • E. Emil Hurezeanu, Ambassador of Romania to Germany, Romania (confirmed)
  • E. George Bologan, Ambassador of Romania to Italy, Romania (confirmed via VTC)