Premierea cîștigătorilor în cadrul Festivalului Internațional de Film Sci-Fi&Fantasy The Galactic Imaginarium, pentru care UVT-TV a fost partener media

Prima ediție a festivalului internațional de film Sci-Fi & Fantasy, The Galactic Imaginarium, organizat de dl. Darius Hupov, reprezentant al Asociației APEC, s-a încheiat duminică, 27.09.2020 la ora 21, cu Gala de premiere, prezentată de d-na Irina Margareta Nistor, președinta juriului TGIFF și dl. lector dr. Sorin Ciutacu.

Prima ediție a festivalului internațional de film Sci-Fi & Fantasy, The Galactic Imaginarium, organizat de dl. Darius Hupov, reprezentant al Asociației APEC,  s-a încheiat duminică, 27.09.2020 la ora 21, cu Gala de premiere, prezentată de d-na Irina Margareta Nistor, președinta juriului TGIFF și dl. lector dr. Sorin Ciutacu.

Universitatea de Vest din Timișoara, prin UVT-TV, a fost partener media al festivalului TGIFF, asigurând transmisiunea live a Galei de premiere și difuzarea concomitentă online, menținând dialogul între prezentatorii galei, invitatul de onoare TGIFF, actorul Miltos Yerolemou și invitații speciali, membri în echipa de producție a filmelor selectate.

Câștigătorii trofeelor TGIFF, ediția 2020 sunt:

• Categoria „Sci-Fi”- Help 3 (Franța, regizor Janek Tarkowski)
  • Categoria „Fantasy”- The Bagpipe Maker’s Baby (Marea Britanie, regizor Chris Hopkin)
  • Categoria „Animation” – 2 Aliens – Safe Space (Germania, regizor Thomas Zeug)
  • Categoria „Director of the Future” – Isaac’s Dream (Marea Britanie, regizor Anna Ostrovskaia)
  • Premiul Special al președintei juriului, d-na Irina Margareta Nistor – The Girl (Canada, regizor Keegan Connor Tracy)
  • Premiul Publicului, Categoria „Sci-Fi”- Help 3 (Franța, regizor Janek Tarkowski)
  • Premiul Publicului, Categoria „Fantasy” – Le Passage (Franța, regizori Clément Labarre, Pierre Labarre)
  • Premiul Publicului, Categoria „Animation” – 2 Aliens- Safe Space (Germania, regizor Thomas Zeug)
  • Premiul Publicului, Categoria „Director of the Future” – Unauthorized (Canada, regizor Kara Tsenov)

Echipa de 24 de studenți ai Universității de Vest din Timișoara a asigurat desfășurarea festivalului în regim drive-in și online sub coordonarea d-lui Darius Hupov și a echipei de organizare a TGIFF, iar d-na lector Dr. Eliza Claudia Filimon a coordonat activitățile de traducere și subtitrare și a moderat sesiuni de discuții online cu echipele de producție ale filmelor.

Scoala Online 2021 Fig04
Rezultate preliminare ale unei ample cercetări derulate de universitățile din Consorțiul Universitaria, din care face parte și Universitatea de Vest din Timișoara
CU 5siglee
Ediția 2021 a QS World University Rankings confirmă performanțele academice și de cercetare ale universităților membre ale Consorțiului Universitaria. Astfel, patru dintre cele cinci universități componente ale Consorțiului Universitaria sunt prezente în această ierarhizare, din totalul celor șapte universități românești incluse în acest clasament.
QSlogo
Ediția 2021 a QS World University Rankings confirmă prezența UVT în rândul celor mai prestigioase universități din România și de la nivel mondial, prin ocuparea poziției 1183, în ansamblul universităților ierarhizate.