„Economie verde și sigură în cadrul programelor CDI internaționale” sesiune de informare organizată prin Centrul suport pentru participarea la proiecte internaționale – SupportTM

- Invitație de presă -

Universitatea de Vest din Timișoara, prin Centrul suport pentru participarea la proiecte internaționale – SupportTM, organizează sesiunea de informare „Economie verde și sigură în cadrul programelor CDI internaționale”.

Evenimentul, de tip info-day, se concentrează în jurul apelurilor din Clusterul Climă, energie și mobilitate al Programului Orizont Europa (Clusterul 5) și se va derula on-line, miercuri, 26 ianuarie 2022, în intervalul 11:00 – 14:00.

În cadrul sesiunii de informare vor fi abordate câteva subiecte de interes pentru potențialii beneficiari ai apelurilor menționate mai sus:

• (1) Cluster 5 Orizont Europa: Climă, energie și mobilitate;
  • (2) rolul Planului european de acțiune privind economia circulară în adresarea obiectivelor de dezvoltare durabilă;
  • (3) EIT Climate-KIC: finanțarea schimbărilor sistemice pentru o economie cu zero emisii de carbon. Prezentările pe marginea acestora vor fi făcute de specialiști în domeniu ai universității sau ai unor instituții partenere. Sesiunea va fi însoțită de o secțiune de întrebări și răspunsuri.

În vederea participării la eveniment, vă invităm să vă înscrieți AICI până cel târziu marți, 25 ianuarie 2022, ora 16:00. Pentru informații suplimentare, vă rugăm să ne e contactați la adresa de e-mail supporttm@e-uvt.ro.

Vă reamintim că Centrul suport pentru participarea la proiecte internaționale – SupportTM este co-finanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operaţional Competitivitate 2014-2020, în cadrul apelului de proiecte POC/80/1/2 – Crearea de sinergii cu acțiunile de CDI ale programului-cadru ORIZONT 2020 al Uniunii Europene și alte programe CDI internaționale, în conformitate cu contractul de finanţare nr. 246/30.04.2020.

Centrul SupportTM are ca obiectiv general creșterea capacității universității și al entităților partenere de a participa la competiții europene pentru proiecte de cercetare-dezvoltare sau inovare internaționale. În acest sens, centrul SupportTM oferă sprijin în ceea ce privește informarea cu privire la deschiderea unor apeluri, identificarea de parteneri și elaborarea cererilor de finanțare.

Proiect co-finanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operaţional Competitivitate 2014-2020

Proiect co-finanţat din Programul Operaţional Competitivitate 2014-2020

„Centrul suport pentru participarea la proiecte internationale – SupportTM”, Cod proiect 108173