Conferința LIVE „Patria pentru ceilalți. Diplomație, identitate, promovare internațională”, un nou eveniment organizat de UVT în aula virtuală dedicată culturii

Vă invităm să participați la noul eveniment pe care îl organizăm joi, 17.12.2020, de la ora 18, o conferință virtuală care se va desfășura sub titlul „Patria pentru ceilalți. Diplomație, identitate, promovare internațională”. Aceasta va fi moderată de doamna prorector responsabil cu strategia de internaționalizare și diaspora, Cristina Chevereșan, avându-l ca invitat pe eseistul, traducătorul, antreprenorul cultural și diplomatul Dorian Branea.

Cultura este de o importanță fundamentală la UVT. Pentru a răspunde acestui principiu de valoare, organizăm din acest an o nouă serie de conferințe, sub genericul „La UVT, cultura este capitală”.

Absolvent al Facultății de Litere, Filosofie și Istorie a Universității de Vest din Timișoara și doctorand în anglistică-americanistică la aceeași universitate, Dorian Branea a urmat o serie de specializări postuniversitare în relații internaționale (Universitatea Georgetown) și management (Universitatea Oxford).

Dorian Branea a fost redactor al revistei „Orizont” (din 1995) și membru al Grupului de studii comparate „A Treia Europă” (din 1998), fellow al Universității Central-Europene din Budapesta (2003-2004), profesor-asociat în cadrul Masteratului de Studii Americane al Universității de Vest din Timișoara, în perioada 2003-2005 și director-fondator al Institutului Cultural Român din Varșovia (2006-2010) și al Institutului Cultural Român din Londra (2010-2018). De asemenea, din decembrie 2020, acesta este Președinte al EUNIC New York.

Vă invităm să participați la conferință joi, 17.12.2020, de la ora 18:00, un eveniment transmis LIVE pe pagina de Facebook a UVT.

Scoala Online 2021 Fig04
Rezultate preliminare ale unei ample cercetări derulate de universitățile din Consorțiul Universitaria, din care face parte și Universitatea de Vest din Timișoara
CU 5siglee
Ediția 2021 a QS World University Rankings confirmă performanțele academice și de cercetare ale universităților membre ale Consorțiului Universitaria. Astfel, patru dintre cele cinci universități componente ale Consorțiului Universitaria sunt prezente în această ierarhizare, din totalul celor șapte universități românești incluse în acest clasament.
QSlogo
Ediția 2021 a QS World University Rankings confirmă prezența UVT în rândul celor mai prestigioase universități din România și de la nivel mondial, prin ocuparea poziției 1183, în ansamblul universităților ierarhizate.