Luni, 21 decembrie 2020, de la ora 18, va avea loc evenimentul organizat de Facultatea de Arte și Design din UVT, cu participarea Insitutului de Romanistică din cadrul Universității din Viena, o conferință LIVE (online) ce se va desfășura sub titlul: „IMAGINE.SUNET.’89 Fotografie și multimedia: locuri de memorie ale Revoluției”.

Avem plăcerea de a vă invita să participați luni, 21 decembrie 2020, de la ora 18, la evenimentul organizat  de Facultatea de Arte și Design din UVT, cu participarea Insitutului de Romanistică din cadrul Universității din Viena, o conferință LIVE (online) ce se va desfășura sub titlul:

„IMAGINE.SUNET.’89 Fotografie și multimedia: locuri de memorie ale Revoluției”.

Conferința „IMAGINE.SUNET.’89 Fotografie și multimedia: locuri de memorie ale Revoluției” nu își propune să politizeze istoria recentă și nici nu este un „revelator” de adevăruri, precum soluția folosită în tehnica developării filmului fotografic.

Publicul va interacționa, prin intermediul invitaților, cu trecutul zilelor Revoluției din 1989, prin istoriile personale rememorate în centrul Europei (Petrea Lindenbauer), sau prin istoriile auzite transformate în imagini (Bede Kincsö), ca și prin istorisirile transmise din mijlocul evenimentelor (Andrei Pandele), ori prin teatrul și filmul documentar (Carmen-Lidia Vidu), printr-o manieră specifică de filtrare interdisciplinară (Florin Oprescu).

Toate acestea sunt formule de a aduce momentul ’89 mai aproape de noi și de înțelegerea noastră.

Conferința are loc în spațiul virtual cu susținerea Universității de Vest din Timișoara, a Facultății de Arte și Design și prin participarea Insitutului de Romanistică din cadrul Universității din Viena.

Vă așteptăm luni, 21 decembrie 2020, ora 18:00 LIVE pe facebook.com/uvtromania

Coordonarea generală a evenimentului:

Lect.Univ.Dr. Mădălin Mărienuț

Facultatea de Arte și Design – Secția Fotografie (FVPCI)

madalin.marienut@e-uvt.ro

Scoala Online 2021 Fig04
Rezultate preliminare ale unei ample cercetări derulate de universitățile din Consorțiul Universitaria, din care face parte și Universitatea de Vest din Timișoara
CU 5siglee
Ediția 2021 a QS World University Rankings confirmă performanțele academice și de cercetare ale universităților membre ale Consorțiului Universitaria. Astfel, patru dintre cele cinci universități componente ale Consorțiului Universitaria sunt prezente în această ierarhizare, din totalul celor șapte universități românești incluse în acest clasament.
QSlogo
Ediția 2021 a QS World University Rankings confirmă prezența UVT în rândul celor mai prestigioase universități din România și de la nivel mondial, prin ocuparea poziției 1183, în ansamblul universităților ierarhizate.