WePerform – Seri de muzică și teatru, ediția a II-a

Facultatea de Muzică și Teatru, din cadrul Universității de Vest din Timișoara, în parteneriat cu Fundația Universitatea de Vest Timișoara are plăcerea de a vă invita să ne fiți alături la seria de evenimente WePerform – Seri de muzică și teatru, ediția a II-a, din cadrul proiectului ,,La UVT, Cultura este Capitală”. Proiectul face parte din Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii” – teritoriul Oameni – stația Reflecții și este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte.

Joi, 16 iunie 2022, în Piața Traian a avut loc cel treilea eveniment din cadrul proiectului, care a debutat cu un atelier de teatru, după ora 18:00, coordonat de asist. univ. drd. Constantin Tovarnițchii, iar de la ora 20:00 ne-am bucurat de interpretarea studenților clasei de actorie anul II a spectacolului „Călău pentru sine” (Commedia dell’Arte), autor: Biancolelli Nicolo Domenico, regia: asist. univ. Laura Avarvari și cda. Claudia Ieremia. În distribuție, studenții: Teodor Căuș, Răzvan Oroian, Claudiu Piparcă, Vlad Vajdovics, Damian Dumitru, Eduard Păpară, Denisa Suciu, Tania Ionescu, Laura Gubavu, Mădălina Gligor, Cristina Rotaru, Sonia Budrițan.  În continuarea serii a avut loc un moment de discuții/reflecție cu studenții și profesorii coordonatori – Artist talk.

Următoarele evenimente din cadrul proiectului  ,,WePerform – Seri de muzică și teatru” se vor desfășura în piețele centrale și în două parcuri din Timișoara, astfel:
– 21 iunie 2022, ora 20  ,,FIREWORKS” recital de pian și flaut, în Piața Libertății;
– 22 iunie 2022, ora 20 ,,SEARĂ DE MUSICAL” serată lirică, în Piața Libertății;

– 24 iunie 2022, ora 20 ,,COMEDIA ARTIȘTILOR” teatru de improvizație, în Parcul Dacia;

– 28 iunie 2022, ora 21 ,,DAWN-WAY” teatru contemporan, în Parcul Carmen Sylva.

Programul și detaliile despre fiecare eveniment din cadrul proiectului  ,,La UVT, Cultura este Capitală” cu titlul ,,WePerform – Seri de muzică și teatru” ediția a II-a, se regăsesc pe pagina de facebook: https://www.facebook.com/muzicateatrutimisoara
și pe website: https://fmt.uvt.ro.