Vizită cu însemnătate simbolică, la UVT

Într-o zi simbolică pentru timișoreni și pentru toți românii, ziua de 16 decembrie, Universitatea de Vest din Timișoara a găzduit o întâlnire cu semnificație deosebită.

Ambasadorul SUA în România, Excelența Sa, domnul Adrian Zuckerman, a fost oaspetele orașului Timișoara, participând la evenimentele comemorative dedicate Revoluţiei din 1989. În agenda diplomatului american s-a aflat și invitația de a participa la o întâlnire cu rectorii universităților publice timișorene, alături de reprezentanții Primăriei Municipiului Timișoara și Consiliului Județean Timiș.

Dezbaterile care au avut loc la Universitatea de Vest din Timișoara au fost orientate asupra proiectului pe baza căruia Alianța Timișoara Universitară (ATU) a luat ființă în 2020, dezvoltat prin ambiția centrului nostru academic de a se consolida ca principal „driver” al dezvoltării vestului țării, prin inovație, cultură, valori umaniste, științifice și multiculturalitate.

Alianța Timișoara Universitară, prima structură de cooperare și consolidare a centrului universitar și a platformei de cercetare, dezvoltare și inovare științifică din Timișoara, își propune să contribuie în mod relevant, printr-o strategie comună a celor patru universități publice din orașul nostru, la devenirea Timișoarei ca pol de referință pentru Europa Centrală și de Est.