Sediul principal al UVT se pregătește de modernizare

Clădirea care găzduiește sediul principal al Universității de Vest din Timișoara, de pe bulevardul V. Pârvan nr. 4, este unul dintre imobilele reprezentative ale Timișoarei, fiind și o operă de valoare incontestabilă a arhitecturii românești. Construcția a fost proiectată de renumitul arhitect Hans Fackelmann, un reper în istoria arhitecturii din România de după al Doilea Război Mondial, proiectul fiind premiat de CSCAS în 1964 și de Uniunea Arhitecților în 1967.

Cu scopul de a revitaliza această clădire simbolică pentru centrul nostru universitar, UVT lansează către proiectanți și arhitecți, echipe și companii de proiectare din România, provocarea de contribui cu o viziune inovatoare la modernizarea fațadei uneia dintre cele mai cunoscute clădiri din zona centrală a Timișoarei, lansând astfel concursul de soluții pentru reabilitarea corpului principal al UVT.

Rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof.univ.dr. Marilen Gabriel Pirtea, explică importanța proiectului: „Pentru a  oferi vizibilitate, dar și pentru a răspunde anvergurii implicate de lucrările pentru noile fațade ale sediului universității noastre, UVT a lansat public un concurs de soluții, în vederea atribuirii contractului de servicii de proiectare pentru Reabilitarea și modernizarea fațadelor sediului Universității de Vest din Timișoara. Așteptăm să răspundă la această provocare și să participe la concursul de soluții proiectanți și arhitecți, echipe și companii de proiectare din România și din plan internațional, care pot să contribuie cu o viziune inovatoare la modernizarea uneia dintre cele mai cunoscute zone urbane din Timișoara, a unei clădiri simbolice pentru centrul nostru universitar, a cărei proiectare inițială a fost realizată în coordonarea cunoscutului arhitect Hans Fackhelmann”.

Documentația se poate accesa în SEAP/SICAP și corespunde anunțului publicat în secțiunea „concurs de soluții” cu indicativul DC1000144/06.01.2021, fiind disponibilă online AICI. Valoarea serviciilor de proiectare arhitecturală aflate în concursul de soluții este de aproape 380 mii lei (fără TVA), iar termenul limită de depunere a ofertelor este 22 martie 2021, ora 10:00.