Prima zi a admiterii de toamnă 2021, la UVT

Sesiunea de admitere din iulie 2021 la Universitatea de Vest din Timișoara a înregistrat un interes ridicat al candidaților pentru marea majoritate a programelor de studii. În ciuda faptului că numărul absolvenților examenului de bacalaureat a scăzut în anul 2021 cu aproape 8% față de anul precedent, numărul de studenți înmatriculați la UVT după sesiunea de admitere din luna iulie 2021 este similar cu cel din anul 2020.

Astăzi se deschide sesiunea de toamnă a procesului de admitere, desfășurat sub semnul accentului pe care îl pune UVT pe calitatea studenților, nu pe numărul acestora. Scopul nostru a fost mereu atragerea celor mai buni tineri care să devină studenți ai UVT. În grila de locuri disponibile în această sesiune de admitere se mai regăsesc 165 de locuri finanțate de la bugetul de stat disponibile pentru ciclul de studii universitare de licență, cât și aproape 800 de locuri finanțate de la bugetul de stat disponibile pentru ciclul de studii universitare de masterat, alături de un număr semnificativ de locuri cu taxă, pentru cele două cicluri de studii universitare. Tabloul locurilor disponibile pentru această sesiune de admitere la UVT se regăsește pe pagina web a UVT, în secțiunea cu LOCURI DISPONIBILE.

Locuri finanțate de la bugetul de stat, sesiunea septembrie 2021 (UVT):

UVT susține principiul echității și sprijină candidații proveniți din medii dezavantajate pentru a avea acces la studii universitare, astfel că, și în acest an au fost oferite locuri special alocate candidaților absolvenți ai liceelor din mediul rural, candidaților de etnie romă, dar și pentru candidații proveniți din centre de plasament. De altfel, este binecunoscut faptul că UVT este atentă la nevoile tuturor studenților săi, oferind în fiecare an un număr important de burse din venituri proprii, dar și scutiri de taxe de școlarizare sau de cazare pentru toți tineri care doresc să studieze, dar au dificultăți materiale. În plus, pentru a ne asigura că toți candidații au luat decizii fundamentate cu privire la programul de studii universitare pe care îl vor urma, fiind cât mai bine informați despre oportunitățile pe care le au, am pus la dispoziția acestora servicii gratuite de consiliere în carieră.

Vă așteptăm online pentru procesul de înscriere (la adresa de înscriere online: admitere.uvt.ro) și vă anunțăm disponibilitatea permanentă a unui centru de înscrieri ce funcționează la sediul central al UVT, deschis pentru preluarea documentelor candidaților în original.