Premieră pentru UVT – clasarea în Ranking-ul MosIUR 2020

UVT este prezentă pentru prima dată în ranking-ul Moscow International University Ranking “The Three University Missions” (MosIUR), Ediția 2020. Acest ranking internațional evaluează şi ierarhizează instituțiile de învățământ superior după cele trei misiuni universitare cheie (educația, cercetarea și interacțiunea cu societatea). UVT este, în acest moment, singura universitate din Timișoara care se regăsește în acest top.

Rezultatele din 2020 poziționează UVT pe locul 6 la nivel naţional şi în top 1301-1400 la nivel mondial. Ierarhizarea include 1500 de instituții de învățământ superior din 97 de țări.

Rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, apreciază cu privire la noua recunoaștere a performanțelor internaționale ale UVT: „Universitățile cu amplitudine internațională au astăzi implementate mecanismele academice și științifice prin care corelează performanța educației, cercetarea de înalt nivel și asumarea de responsabilități publice în societate. Și UVT, alături de celelalte universități ale „Consorțiului Universitaria”, beneficiază din acest an de confirmarea reușitelor sale în planul celor trei direcții de dezvoltare universitară, prin clasarea în ranking-ul MosIUR. Odată în plus, și prin această confirmare, ne asumăm o conduită orientată spre educația modernă, cercetarea avansată și implicarea pentru viitorul comunității în care ne aflăm, pe un model european al învățământului superior. Într-o perioadă de mari restricții și multiple incertitudini, legate de riscurile pandemiei, UVT caută să capaciteze resursele de încredere ale studenților, dascălilor, părinților studenților și generațiilor de absolvenți, deopotrivă, pentru a oferi continuitate și calitate în programele de studii ale celor 11 facultăți componente, astfel ca fiecare viitor student și absolvent UVT să-și descopere cea mai bună versiune a sa.

Cei 16 indicatori de performanţă ai ranking-ului MosIUR, lansat pentru prima dată în 2017, sunt împărțiți în 3 categorii: Educație (45%), Cercetare (25%) şi Universitate și Societate (30%). MosIUR se bazează pe datele disponibile pe site-urile oficiale ale universităților, pe informaţiile provenite din bazele de date Clarivate Analytics (InCites și Global Institutional Profiles Project (GIPP)), dar și pe platformele online pentru educație Coursera și edX, alături de Wikipedia, de motoarele de căutare (Google, Yandex, Baidu), ca și de rețelele sociale (Facebook, Twitter, VK, Sina Weibo), sursa web Alexa, portalurile web ale concursurilor studențești internaționale şi site-urile web ale premiilor academice IREG (List of International Academic Awards).

Din România, alături de Universitatea de Vest din Timișoara, în această clasificare internaţională sunt prezente și toate celelalte universități membre ale Consorțiului Universitaria: Universitatea din București, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi şi Academia de Studii Economice din București.

Informaţii suplimentare pot fi regăsite la: https://mosiur.org/ranking/

Material realizat de către Departamentul pentru Cercetare Ştiinţifică și Creaţie Universitară în scopul utilizării de către comunitatea academică a Universității de Vest din Timişoara.