O nouă conferință din ciclul FUTURE & SCIENCE LA UVT

Universitatea de Vest din Timișoara continuă să lanseze activități și proiecte de știință, abordate într-un mod deschis, pentru publicul universitar dar și pentru comunitate, în sens larg.

Seria de conferințe „Portrete de fizicieni români” revine și în acest an academic, de această dată online, dar cu prezența unor invitați străluciți ai cercetării și inovării din fizică, români care s-au remarcat în acest domeniu.

Cel mai recent eveniment de acest tip, cu desfășurare LIVE, din seria „Portrete de fizicieni români”, l-a avut ca invitat pe fizicianul Cristian Presură, inventatorul senzorului optic din ceas care măsoară pulsul, cercetător la Philips Research Eindhoven, care a susținut un dialog alături de conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu, prorector al UVT.

Cristian Presură este un nume foarte cunoscut în România pentru că, de la seriozitatea omului de știință, a ajuns să popularizeze știința înaltă. În cărțile sale publicate la Humanitas, la conferințele pe care le susține în România, pe canalul său de youtube, Presură folosește un limbaj ușor de înțeles și prietenos pentru a explica fizica în dimensiuni stelare sau în infinitezimala concentrare a cuanticii.

Evenimentul a avut loc luni, 30.11.2020, de la ora 18:00, LIVE pe pagina de Facebook UVT // @SAS UVT.