MountainBACH – concert din muzică de Bach

5 iunie 2022

POIANA ȘERONI DIN MUNŢII ŢARCU

Nu va fi o ieșire la o tură cu mountainbike-ul, ci va fi despre a asculta muzica lui Bach într-un cadru inedit. Propunem o îmbinare a drumeţiei montane cu arta muzicală prin prezentarea unui concert cu muzica lui Johann Sebastian Bach în Poiana Șeroni din Munţii Ţarcu. Bucuria de a petrece timpul în natură va fi amplificată de plăcerea ascultării muzicii lui Bach în amfiteatrul natural format în Poiana Șeroni.
Studenţii vor fi preluaţi din faţa sediului FMT în data de 5 iunie la ora 09:30. La ora 11:30 vom ajunge în Saua Jigoriei, de unde vom continua parcurgerea traseului pe jos, spre Staţia Meteorologică Cuntu, oprindu-ne după aprox. 50 de minute în Poiana Șeroni. Concertul va începe la ora 13, fiind prezentate lucrări pentru flaut și vioară solo, alternativ. Durata concertului va fi de aproximativ o oră. La ora 14 vom continua traseul până la Cabana Meteo Cuntu, ajungând în jurul orei 15. După un scurt răgaz, ne vom întoarce în Saua Jigoriei, de unde studenţii vor fi duși înapoi la sediul UVT.
Vor participa studenţii:

• de la clasa conf. univ. dr. Cristina Mălăncioiu violoniștii Andrea Petran, Anamaria Joldea, Damaris Prisăcariu, Luiza Prisăcariu, Debora Andronesi, Eunice Bahnaru
  • de la clasa cda. dr. Matei Ioachimescu flautiștii Alexandra Mahu și Dumitru Palagniuc.
    Pe de o parte, sperăm ca acei studenţi care nu au cultura mersului pe munte să dezvolte un stil mai sănătos de viaţă, pe de altă parte sperăm ca publicul ce va participa la acest eveniment să revină mai des în sala de concert.
    În cazul în care vremea este nefavorabilă, evenimentul va fi amânat.
    Locaţiile pe Google Maps: Șaua Jigoriei, Vârful Șeroni, Staţia Meteorologică Cuntu
    ï Organizator: conf. univ. dr. Gabriel Mălăncioiu, UVT, Facultatea de Muzică și Teatru
    ï Parteneri : conf. univ. dr. Cristina Mălăncioiu, cda. drd. Matei Ioachimescu, UVT, Facultatea de Muzică și Teatru
    ï Durată estimată eveniment : 12 ore