Expoziție FAD la Paris

Odată cu căderea regimului comunist, la 30 de ani de la reluarea cursurilor și la cei 87 de ani de la deschiderea primei instituții de învățământ superior de artă din Timișoara, Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara sărbătorește prin intermediul unor expoziții aniversare dedicate publicului larg.

Pe lângă vernisajele organizate în galerii din Timișoara, expoziția de pictură „UVT-Arte30” este prezentă și la Paris, în Galeria Amarica. Prin amabilitatea domnului Paul Amarica, aceasta găzduiește pe simeze picturi realizate de conf. univ. dr. Cristian Sida și de către alumnii Facultății de Arte și Design, Robert Koteles și Popa Laurian.

Această expoziție afirmă și confirmă calitatea învățământului artistic timișorean și pune accent pe sloganul nostru „La UVT, Cultura este Capitală!”.

Contextul pandemic a determinat prelungirea expoziției și a momentului aniversar 2020 până spre sfârșitul lunii februarie 2021 oferind astfel, încă odată, oportunitatea de vizitare a galeriei.