Cinci proiecte UVT, eligibile pentru finanțare în cadrul programului „Innotech Student”

Universitatea de Vest din Timișoara se adaptează creșterii tot mai accentuate a standardelor de calificări profesionale impuse în piața muncii, dar și la viteza tot mai mare de transformare a cerințelor specifice noilor meserii din economia reală. În acest context, UVT se preocupă să dezvolte programe accesibile și utile studenților, prin care să promoveze o bună inserție profesională după absolvire.

În demersurile sale de accesare a finanțărilor pentru astfel de programe, UVT a depus în această toamnă cinci proiecte, în valoare totală de 48.200.809,13 lei, în cadrul Apelului de proiecte „Innotech Student”, corespunzător segmentului de finanțarePOCU/829/6/13/ „Creșterea numărului absolvenților de învățământ terțiar universitar și non-universitar care își găsesc un loc de muncă urmare a accesului la activități de învățare/cercetare/inovare la un potențial loc de muncă, cu accent pe sectoarele economice cu potențial competitiv, identificate conform SNC și domeniile de specializare inteligentă conform SNCDI”.

Toate cele cinci proiecte depuse au fost admise în urma parcurgerii etapei de verificare a conformității administrative și eligibilității pentru apelul „Innotech Student”, în data de 18 noiembrie 2020.

Mai multe detalii despre proiectele depuse sunt disponibile pe: