Prof. Univ. Dr. Habil. SORIN ION CRIȘAN

Download 13

Doctor Honoris Causa ARTIS

Crescut în Cluj-Napoca, domnul profesor Crișan, urmează cursurile Școlii generale nr. 17 din acest oraș, orientându-se apoi spre un liceu cu profil tehnic, Liceul de chimie industrială „Terapia” Cluj-Napoca, unde urmează specializarea de chimie industrială. Pasiunea pentru chimie este urmată și după absolvirea liceului, pașii purtându-l spre Universitatea „BabeşBolyai” Cluj-Napoca, unde alege să studieze la Facultatea de Tehnologie Chimică, profilul Chimie, specializarea Tehnologia materialelor de construcţii. Finalizează studiile universitare în  1989, dar în 1995 hotărăște să își urmeze adevărata chemare și revine pe băncile școlii, la aceeași universitate, unde alege să se înscrie la Facultatea de Litere, profilul de Artă teatrală, specializarea de Teatrologie.