Dr. Fiz. Marius – Ioan PISO

Download 16

Doctor Honoris Causa SCIENTIARUM

Născut în 7 ianuarie 1954, Marius-Ioan Piso a urmat şcoala primară şi liceul la Bucureşti, absolvind Facultatea de Fizică în Cluj, la Universitatea Babes-Bolyai, în 1982. Cariera sa de om de ştiinţă a început în acelaşi an, la Institutul de Cercetări Electrotehnice din Bucureşti, unde s-a preocupat de dezvoltarea de senzori inerţiali. În 1990 s-a alăturat Centrului de Astronomie şi Ştiinţe Spaţiale din Bucureşti, unde a înfiinţat mai târziu Institutul de Ştiinţe Spaţiale.