UVT modernizează infrastructura de calcul și stocare pentru a oferi servicii de tip Cloud și servicii de calcul de înaltă performanță

- Invitație de presă -

Vă invităm la conferința de presă care va fi organizată joi, 16 iunie 2022, începând de la ora 12,în care va fi inaugurată Infrastructura de calcul și stocare a Centrului de Cercetare în Informatică al Universității de Vest din Timișoara pentru oferirea de servicii de tip Cloud și servicii de calcul de înaltă performanță – infrastructură realizată în cadrul proiectului MOISE (COD POC/398/1.1.2 (tip Cloud)-1a, MYSMIS: 124562).

Sediul noii infrastructuri extinse a Centrului de Cercetare în Informatică al UVT se găsește în spațiul desemnat, respectiv centrul de date de tip container, situat imediat lângă spațiul Grădinii Urbane UVT (lateral stânga față de sala de sport și terenul de baschet din spatele universității, V.Pârvan 4).

La conferința de presă vor participa Rectorul UVT, prof.univ.dr. Marilen Gabriel Pirtea, alături de managerul proiectului MOISE, prof.univ.dr. Viorel Negru.

Anterior conferinței de presă va fi organizat un workshop (format hibrid, online pe Google Meet și cu prezență fizică la Amfiteatrul A01), la care vor lua parte membri ai comunității academice din UVT, invitați din partea unor universități și institute de cercetare, potențiali beneficiari din mediul academic, din administrația publică și din mediul economico – social, interesați de aplicabilitatea serviciilor de tip Cloud și de calcul de înaltă performanță (HPC) la nivelul activităților de cercetare științifică, transfer tehnologic și socio – economic.

Vă așteptăm!