Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) susține performanța în fizică și promovează domeniul în competiții naționale și internaționale

- Comunicat de presă -

International Young Physicists’ Tournament, IYPT (Turnirul Internațional al Tinerilor Fizicieni) este una dintre cele mai respectate și prestigioase competiții internaționale de fizică pentru elevii de liceu. Este, de altfel, singura competiție de fizică sprijinită direct de către European Physical Society – EPS (Societatea Europeană de Fizică). În fiecare an, mii de liceeni din întreaga lume participă la această competiție, desfășurată neîntrerupt din 1988 sub forma unui turneu pe echipe. Scopul competiției IYPT este de a promova fizica în rândul elevilor de liceu, dezvoltând abilitățile de lucru în echipă, rezolvarea de probleme experimentale cu soluții deschise, capacitatea de a dezvolta și prezenta rezultatele obținute și capacitatea de a discuta și de a privi în mod critic munca celorlalți competitori. O abordare creativă a rezolvării unor probleme aparent simple, dar care necesită o înțelegere aprofundată a fenomenelor fizice, îi modelează pe viitorii lideri ai dezvoltării științifice, tehnologice și economice.

Începând cu anul 2013, la această competiție a aderat și România și tot de atunci UVT, prin Facultatea de Fizică, a asigurat toate condițiile pentru pregătirea lotului național al României, prin punerea la dispoziția loturilor coordonate de către profesorul Sandu Golcea atât a spațiilor necesare pentru antrenament și cazare, dar și a specialiștilor care au lucrat cu membrii lotului pentru pregătirea competițiilor. Dintre elevii care au format loturile României în ultimii ani o parte și-au continuat studiile în România iar alții au ales să studieze  în Anglia (Imperial College of London; Oxford; Cambridge; Durham) și în SUA (Stanford; Princeton; Boston).

În contextul implicării active a reprezentanților României în structurile IYPT și a susținerii oferite de către UVT, a fost posibilă obținerea organizării acestei competiții în anul 2022 la Timișoara. Organizată de către Ministerul Educației, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Timiș și cu UVT, competiția a adus la Timișoara reprezentanți din 25 de țări, din toată lumea (Africa de Sud, Austria, Brazilia, Bulgaria, Canada, Cehia, Croația, Elveția, Georgia, Germania, Grecia, India, Iran, Marea Britanie, Mexic, Pakistan, Polonia, România, Singapore, Slovacia, Suedia, Taipei China, Turcia, Ucraina, Ungaria).

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Învățământul din domeniul Fizică funcționează în cadrul UVT încă de la înființarea universității noastre, fiind nu doar un domeniu de tradiție la UVT, dar și un domeniu care îmbină perfect performanța academică și rezultatele în domeniul cercetării. Este, în consecință, un demers firesc al UVT, acela de a sprijini performanța tinerilor fizicieni, iar organizarea IYPT la Timișoara, după edițiile organizate în Singapore, China, Polonia sau Georgia, arată nivelul ridicat de percepție de care se bucură fizica timișoreană în context internațional”.