Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) a finalizat proiectul de infrastructură de calcul și stocare, modernizată pentru a oferi servicii de tip Cloud și servicii de calcul de înaltă performanță

- Invitație de presă -

Vă invităm la conferința de finalizare a proiectului „Modernizarea infrastructurii de calcul și stocare a Centrului de Cercetare în Informatică al Universității de Vest din Timișoara pentru oferirea de servicii de tip Cloud și servicii de calcul de înaltă performanță – MOISE (COD MYSMIS: 124562), care va fi organizată joi, 23 iunie 2022, începând de la ora 11 la sediul Universității de Vest din Timișoara, sala 050A.

În cadrul conferinței se vor prezenta principalele rezultate obținute în cadrul proiectului, dar mai ales se va prezenta infrastructura IT creată prin intermediul proiectului.

Sediul noii infrastructuri se găsește în spațiul desemnat, respectiv centrul de date de tip container, situat imediat lângă spațiul Grădinii Urbane UVT (lateral stânga față de sala de sport și terenul de baschet din spatele universității, V.Pârvan 4).

La conferința de finalizare a proiectului vor participa Prorectorul UVT, prof.univ.dr. Florin Alin Sava, alături de managerul proiectului MOISE și director al CeRiCS (Research Centre of Informatics,  Math and Informatics  Faculty UVT), prof.univ.dr. Viorel Negru.

Vă așteptăm!