Universitatea de Vest din Timișoara inaugurează Laboratorul Hella, spațiu de cercetare-dezvoltare-inovare

- Invitație de presă -

Universitatea de Vest din Timișoara are bucuria de a vă invita să participați la evenimentul de inaugurare a Laboratorului Hella, eveniment care va avea loc joi, 24 februarie 2022, începând de la ora 11, la sediul principal UVT (V.Pârvan nr. 4, laboratorul 050A).

În cadrul parteneriatului pentru dezvoltare pe care UVT îl desfășoară alături de compania Hella Electronics România, investitor strategic din industria de electronică pentru producția auto, UVT anunță finalizarea proiectului de dotare a unui laborator de inovare universitară, numit Laboratorul Hella. În acest nou laborator studenții și cercetătorii au acces la o rețea destinată testărilor computerizate, formată din 25 de sisteme compacte all-in-one, configurate într-o platformă de implementare a viitoarelor proiecte de cercetare-dezvoltare-inovare.

La eveniment va participa prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, rectorul Universității de Vest din Timișoara, alături de care se va afla domnul Adrian Firu – HELLA Romania General Manager și prof. univ. dr. Dana Petcu, Decan al Facultății de Matematică și Informatică a UVT.