Rezultate obținute de sportivii CSU UVT în două campionate naționale, la Ciclism Șosea și Volei de plajă 2021

- Comunicat de presă -

Clubul Sportiv Universitar „Universitatea de Vest din Timișoara” a fost înființat în 2015, ajungând ca în prezent să aibă o activitate dezvoltată pe 11 secții componente. În acest an, clubul și-a structurat o grilă nouă de funcționare, în care cele 11 secții componente își identifică modalități noi de îmbogățire cu sportivi motivați și de participare la competiții bine cotate.

În weekend-ul trecut au avut loc doua campionate naționale (Ciclism, Volei de plajă), unde sportivii CSU UVT au realizat următoarele rezultate:

• Ciclism: 3 campioni naționali

Campionatele Naționale de Șosea, Marghita, jud. Bihor, 20-22 august:

Proba de Contratimp Individual:

• Locul 2 – Mădălin Gaiță, categoria Master
  • Locul 3 – Remus Farcaș, categoria Master
  • Locul 3 – Georgeta Ungureanu, categoria Elite
  • Locul 3 – Andrei Cojanu, categoria U23
  • Locul 4 – Ștefan Dragoiu, categoria juniori
  • Locul 5 – Emil Chepețan, categoria Elite
  • Locul 5 – Iustin Văidian, categoria U23
  • Locul 6 – Mihai Băbăiță, categoria Elite.

Proba de Fond:

• Locul 1 – Georgeta Ungureanu, categoria Elite
  • Locul 1 – Mădălin Gaiță, categoria Master
  • Locul 1 – Andrei Ionuț, categoria U23
  • Locul 3 – Alin Toader, categoria juniori
  • Locul 4 – Iustin Vaidian, categoria U23
  • Locul 6 – Mihai  Băbăiță, categoria Elite

Persoana de contact pentru secția Ciclism: Carmen Băbăiță, team manager, tel 0755240185

• Volei de plajă: situare pe podium, la prima participare a CSU UVT la Campionatul Național de Volei de plajă.

Campionatul Național – Seniori, Mamaia, 16-22 august: CSU UVT, prin echipa formată din Lucian Bădiceanu și Marius Ciortea, a ocupat locul 3 la finalul competiției. Clubul nostru a avut înscrise încă 3 echipe, toate reușind să se califice pentru etapa superioară grupelor, dar care s-au oprit în faza sferturilor de finală, echipe compuse din:

• Dragoș Unguraș și Sergiu Rodina
  • Sergiu Călin și Robert Virlan
  • Cristian Maier și Sebastian Micu

Persoana de contact pentru secția Volei: Sorin Schiesz, antrenor, tel 0729981632

CSU UVT și-a propus să ofere noi modele care să îi inspire și să îi motiveze pe tineri, atât prin rezultatele obținute în competițiile sportive, cât și prin conduita de fair-play adoptată. Iată că rezultatele nu întârzie să apară. Îi felicit pe componenții secțiilor de ciclism și de volei, care s-au plasat foarte bine în competițiile acestei veri”, declară rectorul Universității de Vest din Timișoara, Prof.Univ.Dr. Marilen Gabriel Pirtea.

INFO: Persoană de contact CSU UVT: Director, Doru Costică, +40724848586, doru.costica@e-uvt.ro

Lucian Bădiceanu și Marius Ciortea, bronz național, CN Volei de plajă 2021

Madalin Gaita si Georgeta Ungureanu – campioni ciclism 2021