Masa rotundă cu tema: „Între drepturile omului şi datoriile persoanei faţă de sine însăşi – un parcurs teologic creştin”

Colectivul de cadre didactice de la specializarea Teologie ortodoxă pastorală din cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara organizează masa rotundă cu tema: Între drepturile omului şi datoriile persoanei faţă de sine însăşi – un parcurs teologic creştin.

Aceasta se datorează interesului acordat workshop-urilor organizate de Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie a Universităţii de Vest Timişoara, specializarea Teologie ortodoxă pastorală, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş şi Arhiepiscopia Timişoarei, în urma cărora elevii şi profesorii de religie din învățământul preuniversitar au formulat o serie de întrebări și au propus teme de dezbatere cadrelor didactice universitare.

Masa rotundă se va desfășura luni 22 martie 2021, cu începere de la ora 15:00, în mediul online. Moderatorul întâlnirii este Pr. Conf. univ. dr. Gavril Trifa, de la Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Teologie ortodoxă.

Rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof.univ.dr. Marilen Gabriel Pirtea, indică un context semnificativ în care UVT organizează masa rotundă: „Evenimentul este organizat şi în contextul campaniei de promovare a candidaturii României la Consiliul Drepturilor Omului al ONU pentru perioada 2023-2025, sub coordonarea Ministerului Afacerilor Externe și sub patronajul Ministerului Educației și Cercetării și al Universității de Vest Timișoara”.

Informațiile pentru conectare se pot obține de la:
Pr. Conf. univ. dr. Gavril Trifa
email: gavril.trifa@e-uvt.ro