Maratonul de antreprenoriat a adus modele de antreprenori la UVT, un eveniment care a atras sute de participanți din centrul universitar timișorean

- Comunicat de presă -

În spațiul Aulei Magna „Ioan Curea” a UVT, astăzi s-a desfășurat Maratonul de Antreprenoriat, un eveniment cu impact în comunitate, care a atras sute de participanți din centrul universitar timișorean. Găzduit de UVT, evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), cu sprijinul CTP România.

Prezente în dialog, personalitățile invitate reprezintă unele dintre cele mai autorizate voci din domeniul antreprenoriatului, businessului și economiei românești. Printre speackeri s-au aflat doamna Cristina Chiriac, președinta CON, doamna Ana Dumitrache, country-head CTP România, domnul Marius Ghenea, Managing Partner Catalyst Romania, doamna Hildegard Helene Brandl, CEO UNITH2B Architects, doamna Mihaela Mitroi, Managing Partner Global Tax Advice, doamna Nicoleta Munteanu – Entrepreneur, Vicepreședintă CONAF, doamna Adelina Badea, CEO Mobexpert, doamna Anca Flueraș, director zonal retail BCR, domnul Adrian Bădescu, antreprenor și CEO Clinicile Medici’s, domnul Darius Jumanca, antreprenor și CEO Metaltim, domnul Adrian Mariciuc, director general adjunct ADR Vest și domnul Ilian Nistor, regional sales manager Vodafone Business.

În deschiderea Maratonului de antreprenoriat, Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea, a transmis: În lumea de azi antreprenoriatul nu este un moft, sau o modă, ci este un fundament al culturii societății moderne. Cultura antreprenoriatului este o parte semnificativă a acestui ecosistem din care facem parte, iar UVT se află în avanscena promovării metodelor de dezvoltare antreprenorială în rândul tinerilor.

Cristina Chiriac, președinta CONAF: Societatea nu a fost pregătită pentru adoptarea educației antreprenoriale, în anii 90. Anul cheie a fost 2007, când ne-am integrat în UE. Mai apoi, am dezvoltat mecanisme de învățare, pentru cele doua segmente care au nevoie de susținere prin politici publice – femeile și tinerii. Avem nevoie de mentorat, mai ales pentru cultura antreprenorială. Din anul 2023, educația antreprenoriala va fi materie de studiu în ciclul gimnazial, un pas important pentru a descoperi vocația tinerilor pentru antreprenoriat. Educația este esențială, iar organizarea la UVT a acestui „Maraton de antreprenoriat” nu este întâmplătoare, pentru că UVT este una dintre cele mai avansate universități în care se promovează cultura antreprenorială, care încurajează studenții să se vadă ca viitori antreprenori perseverenți și talentați.

Ana Dumitrache, country-head CTP România: În practica antreprenorială se regăsește și răspunsul despre provocările profesiilor viitorului, important pentru universitarii și studenții prezenți azi aici. A vorbi despre modele de succes și cariere consolidate, într-o economie deschisă și globalizată, înseamnă să vorbim despre profesiile viitorului.

Maratonul de antreprenoriat este o bornă importantă, fixată în Timișoara, utilă pentru educația antreprenorială viitoare a tinerelor generații, un eveniment definit prin cele trei ore și jumătate de prezentări și dialoguri, 13 speakeri invitați, două sesiuni tematice majore și un substanțial salt de cunoaștere.