Cunoașterea, descoperirile și beneficiile cercetării, sub genericul U*NIGHT – un program atractiv al evenimentului „Noaptea Cercetătorilor”, ediția 2022

- Comunicat de presă -

Astăzi, pe tot parcursul zilei, se va derula programul atractiv al evenimentului Noaptea Cercetătorilor, ediția 2022, sub genericul U*NIGHT. Ediția din acest an, realizată în Timișoara, prin coordonarea UVT, se va desfășura în cadrul Alianței UNITA, compusă din universități din Italia, Spania, Franța, Portugalia și România (prin UVT). Noaptea Cercetătorilor este un eveniment anual care se organizează în aceeași zi, simultan, în peste 25 de țări europene, organizat cu finanțarea Uniunii Europene, prin acțiunile Marie Skłodowska-Curie.

Pe lângă experimentele adresate tuturor vârstelor, organizatorii evenimentului au pregătit și un program ce include dezbateri ale unor teme de interes, precum economia circulară, schimbările climatice, orașe inteligente, cancerul, energiile regenerabile, patrimoniul cultural. Vă invităm să participați la următoarele evenimente planificate pentru vineri, 30 septembrie:

• GRĂDINA URBANĂ UVT – Între orele 10:00 – 12:00 – Science Cafe – “Ce este economia circulară?” – cu Dr. Alexandra Petcu, Conf. univ. dr. Diana Andreescu, Prof. univ. dr. Liliana Donath, Prof. univ. dr. Mihail Lungu;
  • CINEMATOGRAFUL VICTORIA (Str. C. Porumbescu, nr. 2)
  • Deschiderea oficială – între orele 15:00 – 15:30 – cu Viceprimar Ruben Lațcău, Prorector UVT, Conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu, Prorector UVT, Prof. univ. dr. Florin Sava, Prof. univ. dr. Mihail Lungu;
  • “Economia circulară” – între orele 15:30 – 16:30 – cu Dr. Alexandra Petcu, Prof. univ. dr. Mihai Putz, Prof. univ. dr. Nicoleta Sîrghi, Prof. univ. dr. Liliana Donath, Drd. Patricia Albulescu;
  • “Adaptarea la schimbările climatice. Orașe inteligente” – între orele 16:30 – 17:30 – cu Conf. univ. dr. Nicoleta Ștefu, C.S. III dr. Robert Blaga, Asist. univ. dr. Patrick Chiroiu, Lect. univ. dr. Sorin Pavel, Drd. Vlad Cumpănaș;
  • AULA MAGNA A UNIVERSITĂȚII DE VEST DIN TIMIȘOARA
    • “Cancer” – între orele 17:30 – 18:30 – Prorector UVT, Conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu, Lect. univ. dr. Corina Seiman, Drd. Raul Pătrașcu, Fiz. dr. Anca Banianschi, Fiz. Radu Teleptean, Fiz. drd. Bogdan Ile;
    • “Energii regenerabile”  – între orele 18:30 – 19:30 – Prof.  univ. dr. Daniel Vizman, C.S. III dr. Gabriel Bușe, Dr. Roxana Găină, Asist. cercet. drd. Andrei Racu;
    • “Patrimoniul cultural” – între orele 19:30 – 20:30 – Prof. univ. dr. Otilia Hedeșan, Lect. univ. dr. Miliana Rădan-Uscatu, Asist. cercet. dr. Diana Mihuț, dr. Amandine Leporc, drd. Mălina Duță;
  • ExperimentariumTM
  • Experimente Interactive – “Cum să devii cercetător?” – între orele 17:00 – 19:00 – Drd. fiz. Sorin Bojin, Conf. univ. dr. Marius Ștef;
  • Premierea concursului de creație grafică și media cu tematica: “Schimbările climatice – pericole și oportunități” – la ora 19 – Prof. univ. dr. Mihail Lungu.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Universitatea de Vest din Timișoara, parte a Alianței Europene UNITA, propune în acest an o ediție a Nopții Cercetătorilor ce va fi prezentată în plan internațional, prin cooperarea dezvoltată alături de celelalte universități partenere. Astfel, vor fi aduse împreună, fizic și online – evenimentul urmând să fie transmis live – comunitățile din orașele universitare ale alianței, reprezentând România, Italia, Franța, Spania și Portugalia, participante în cadrul rețelei UNITA. Vă așteptăm la Noaptea Cercetătorilor, pentru noi descoperiri și dialoguri ale cunoașterii!”

INFO: Evenimentul „Noaptea Cercetătorilor 2022 – U*NIGHT” este organizat la Universitatea de Vest Timișoara și în locațiile partenerilor, la Facultatea de Fizică și Departamentul pentru Relația cu Mediul Preuniversitar (DRMP), în cooperare cu alte Facultăți și Departamente din Universitatea de Vest, la ExperimentariumTM, precum și cu ajutorul primăriilor Timișoara, Dumbrăvița și Ciclova Română. Proiectul beneficiază de finanțare din partea Uniunii Europene (grantul 101061610) în cadrul acțiunilor Marie Skłodowska-Curie.