Ziua Porților Deschise FEAA 2022

Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor (FEAA) din cadrul Universității de Vest din Timișoara a organizat un important eveniment intitulat „Ziua Porților Deschise FEAA 2022” pentru promovarea ofertei educaţionale FEAA.

La evenimentul „Ziua Porților Deschise FEAA 2022”, care s-a derulat sâmbătă 19 noiembrie 2022, au participat peste 800 de liceeni din județele Timiș, Caraș-Severin, Mehedinţi, Arad și Hunedoaraînsoțiți de părinți dar și de cadre didactice din mediul preuniveristar.

Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor are o bogată ofertă educaţională concretizată în 11 specializări pentru ciclul de licență: Contabilitate și Informatică de Gestiune (CIG); Contabilitate și Informatică de Gestiune în limba germană (CIG-germ); Economia Comerțului Turismului și Serviciilor (ECTS); Economie  și  Afaceri  Internaționale (EAI); Economie Generală și Comunicare Economică (EGCE); Finanțe  și  Bănci (FB);  Finanțe  și  Bănci în limba engleză (FB-eng.); Informatică  Economică (IE); Management (MGM); Management în limba franceză (MGM-fr.); Marketing (MK).

Participanţii la Ziua Porților Deschise FEAA 2022au fost primiți în sala P02 (parter FEAA) unde le-au fost distribuite ecusoanele de „Participant ZPD 2022” și au fost repartizați pe zece echipe de vizitare pentru turul facultății, de care s-au ocupat un număr de 20 de studenți voluntari FEAA. Traseul vizitei a început cu demisol FEAA unde participanții au avut posibilitatea să viziteze primul hub studențescdin România (Minds Hub: http://www.mindshub.ro/) creat de studenți și finanțat în parteneriat cu comunitatea de ALUMNI.

Traseul vizitei a continuat la etajul 1, în Amfiteatru Dumitru Mareș unde toți participanții au primit, direct de la conducerea UVT și FEAA, informații complete privind oferta educațională FEAA, facilitățile acordate studenților privind bursele, opțiuni de cazare în căminele UVT, stagii de intership, stagii în străinătate la instituții partenere UVT prin Programul ERASMUS erc., dar și informații despre numeroasele evenimente organizate de FEAA în decursul anului universitar împreună cu mediul de afaceri şi comunitatea de ALUMNI.

Traseul vizitei a continuat apoi la etajul 2, unde participanţii au vizitat sălile 211 și 205 (laboratoare moderne de informatică), sala 206 (sală de curs) și sala 203 (sală de seminar). Punctul culminant al vizitei a fost tot la etajul 2 ( în restaurantul studențesc) unde FEAA a organizat un târg de ofertă educațională. Toți participanții au interacţionat direct cu studenţii şi cadrele didactice FEAA prezente la cele 11 standuri ale specializărilor de licenţă din cadrul Facultăţii de Economie și de Administrare a Afacerilor din Timișoara.

Evenimentul Porților Deschise FEAA 2022 din19 noiembrie 2022 s-a bucurat de un real succes. Elevii, părinții dar și cadrele didactice din mediul preuniversitar și-au manifestat direct interesul legat de oferta educațională FEAA. Din acest motiv, pe viitor FEAA va promova în continuare oferta educațională atât prin realizarea de evenimente dedicate dezvoltării relației cu mediul preuniversitar cât și pe rețelele de social media FEAA.