UVT și Gărâna Jazz Festival, parteneri la un sfert de secol de jazz în Poiana Lupului

La UVT, cultura este capitală!”, iar jazz-ul este muzica ce a răsunat în luna iulie pe străzile acestei capitale.

Universitatea de Vest din Timișoara a devinit partener al Gărâna Jazz Festival, cel mai important festival de jazz în aer liber din sud-estul Europei. Parteneriatul s-a realizat într-un moment istoric pentru festival, care anul acesta marchează cea de-a XXV-a ediție, un serial anual de jazz outdoor îndrăgit în Banat, dar și în diaspora bănățenilor aflați în toată lumea.

În prima seară a ediției a XXV-a, la Gărâna Jazz Festival publicul a fost încântat prin evoluțiile unice ale celor patru grupuri de jazz din line-up-ul de deschidere: Mircea Tiberian Trio, Paul Lay Trio, Trygve Seim – Helsinki Songs, Avishai Cohen Trio. În a doua seară a festivalului, au urcat pe scenă Gaia Cuatro, Vasko Atanasovski Quartet, Dhafer Youssef – Sounds of Mirrors și Antonio Faraò Electric Trio, după care, până la finalul săptămânii, au mai urmat alte trei seri cu artiști speciali.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Universitatea de Vest din Timișoara contribuie, începând din acest an, la buna organizare a spectacolelor din capitala de vară a jazz-ului românesc, Gărâna, în Banatul de munte, unde are loc cel mai important festival e acest gen, în aer liber, din sud-estul Europei. UVT a devenit partener al acestui festival de jazz outdoor îndrăgit în Banat, dar și în diaspora bănățenilor aflați în toată lumea, pentru că publicul atras aici an de an este avizat și eterogen, cultivat și informat, mulți dintre spectatori fiind studenți ai centrului universitar timișorean sau absolvenți ce fac parte din generațiile de alumni UVT. Această relație culturală creată prin studenții sau absolvenții noștri, veniți la Gărâna, motivează realizarea acestui parteneriat, prin care susținem cultura vie, exprimată în spectacole de jazz de la Gărâna, apreciate în plan internațional.

Ediția din acest an a fost una realmente specială. În ciuda situației pandemice mereu imprevizibile, organizatorii au reușit nu doar să organizeze festivalul în condiții tehnice excelente, ci și să recreeze atmosfera unică cu care și-a obișnuit publicul. Programul celor cinci seri a fost unul complex și variat, propunând experiențe muzicale generoase și diverse, momente de improvizație aparte și interpretări admirabile. Publicul a fost pe măsura interpretărilor, s-au cerut nenumărate bisuri, iar artiștii au fost ovaționați cu mult entuziasm. Totodată, organizatorii au pregătit lansări de carte și expoziții de fotografie, grafică și pictură, precum cea a lui Valeriu Sepi sau Liviu Tulbure.

De la prima ediție și până în prezent, la Gărâna Jazz Festival au performat cei mai cunoscuți artiști ai acestui gen muzical, mulți dintre ei distinși cu premii Grammy, iar de prestația lor s-au bucurat mii de iubitori au jazz-ului din întreaga lume. Prin acest parteneriat, UVT își extinde lista de evenimente culturale pe care le susține și le promovează, alături de conferințe, artist talks, expoziții, concerte și multe altele, confirmând dorința de a crea un mediu cultural cât mai efervescent, în anticiparea anului 2023, când Timișoara va deține titlul de Capitală Europeană a Culturii.

UVT susține inițiativele culturale care schimbă comunități, aduce creatori valoroși laolaltă și promovează arta autentică, iar Festivalul de Jazz de la Gărâna, prin muzica de calitate pe care o promovează și prin artiștii de prim rang pe care i-a adus de-a lungul timpului pe scena de la poalele Semenicului, a devenit un simbol al evenimentelor culturale de mare impact. Parteneriatul unește energiile uneia dintre cele mai importante universități din România cu un festival de top din țara noastră.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »