EȘTI AICI:
UVT, onorată să promoveze România la EXPO 2020 Dubai

UVT, onorată să promoveze România la EXPO 2020 Dubai

Eveniment de mare anvergură și oportunitate substanțială pentru România de a-și promova resursele naturale și culturale, EXPO 2020 Dubai este o bună ocazie pentru ca UVT să contribuie la promovarea Timișoarei dintr-o perspectivă culturală, pentru că în anul 2023, când orașul nostru va fi Capitală Europeană a Culturii, Timișoara poate fi o destinație turistică nu doar pentru europeni, ci pentru vizitatori din întreaga lume.


Astfel, UVT participă la standul de promovare al României, organizat de Ministerul Afacerilor Externe în cadrul EXPO 2020 Dubai, care se desfășoară în perioada 1 octombrie 2021 – 31 martie 2022, cu participarea a 25 de milioane de vizitatori și a peste 190 de participanți oficiali. Instituția noastră este reprezentată de un grup de studenți ai Facultății de Muzică și Teatru – Lăpuște Dora, Bahnaru Eunice Iulia, Lázár Katalin -, care vor susține o serie de concerte în cadrul pavilionului.

Despre eveniment, rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, a declarat: „EXPO 2020 Dubai este un eveniment de mare anvergură, de aceea este o oportunitate substanțială pentru România să își promoveze resursele naturale și culturale. UVT și-a asumat un rol activ în acest context, considerând că este o bună ocazie să promovăm Timișoara dintr-o perspectivă culturală, pentru că în anul 2023, când orașul nostru va fi Capitală Europeană a Culturii, Timișoara poate fi o destinație turistică nu doar pentru europeni, ci pentru vizitatori din întreaga lume.”

Tema Expoziției 2020 Dubai „Connecting Minds, Creating the Future” exprimă o nevoie globală de colaborare pentru a inspira generațiile viitoare în a dezvolta parteneriate între organizații, sectoare de activitate și diverse locuri geografice, precum și pentru a se putea adresa mai bine nevoilor unei lumi în continuă schimbare.

Inspirat din echilibrul regăsit în ecosistemele naturale, New Nature, conceptul României la EXPO 2020 Dubai, își propune să prezinte ansamblul interrelațiilor dintre mediu, resurse, oameni și comunități care, interconectate, pot asigura o structură echilibrată, o dinamică ideală, o bună funcționare și noi oportunități pentru o dezvoltare sustenabilă: locală, regională și globală. Întreaga experiență din cadrul pavilionului reprezintă un demers strategic care îi va oferi vizitatorului un ansamblu de oportunități de conectare, prin instrumente digitale și aplicații mobile, la moștenirea culturală și naturală a României.

Universitatea de Vest din Timișoara, prin intermediul studio-ului UVT TV, a realizat un material video de prezentare a orașului de pe Bega, care scoate în evidență dimensiunea culturală a Timișoarei și pe care vă invităm să-l urmăriți aici.

UVT utilizeaza fisiere de tip cookie pentru a personaliza si imbunatati experienta ta pe Website-ul nostru.

Te informam ca ne-am actualizat politicile pentru a integra in acestea si in activitatea curenta a UVT cele mai recente modificari propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrareadatelor cu caracter personal si pentru a citi si intelee continutul Politicii Cookie.

Prin continuarea navigarii pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizarii fisierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie.

Nu uita totusi ca poti modifica in orice moment setarile acestor fisiere cookie urmand instructiunile din Politica de Cookie.