UVT Liberty Marathon, eveniment de tradiție al Timișoarei, la a cincea ediție

Toamna ne-a oferit încă o ocazie de a stabili noi obiective ambițioase, în căutarea echilibrului dintre viața personală și cea profesională, academică sau școlară, prin participarea la cea de-a cincea ediție a UVT Liberty Marathon, în data de 2 octombrie 2022.

Din acest an, Comitetul Olimpic și Sportiv Român a devenit partener oficial al evenimentului, medalia de finisher a acestei ediții fiind semnată de Mihai Covaliu, președinte al Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR), campion olimpic mondial și european.

Domnul Mihai Covaliu a fost prezent la Timișoara, în cadrul evenimentului sportiv de duminică, 2 octombrie 2022. A doua zi, în preambulul festivității de deschidere a anului universitar la Facultatea de Educație Fizică și Sport, UVT i-a acordat președintelui COSR Medalia de aur UVT, însoțită de Diploma de merit UVT, în cadrul unul evenimentul oficial de decernare, în Aula Magna „Ioan Curea” a UVT.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „În premieră, la cea de-a cincea ediție a Liberty Marathon am lansat o nouă provocare competițională, căutarea Școlii care aleargă cei mai mulți kilometri. Școala câștigătoare a titlului „Școala Liberty” urmând să primească ulterior vizita unui campion olimpic și beneficiind de un workshop pentru inovare deschisă în proiectele școlare, pentru facilitarea apropierii de nevoile comunității”.