English EN Română RO
English EN Română RO
EȘTI AICI:
UVT felicită Universitatea Politehnica Timișoara, la 100 de ani de la înființare

UVT felicită Universitatea Politehnica Timișoara, la 100 de ani de la înființare

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email
Share on print

Comunitatea academică a Universității de Vest din Timișoara a marcat cu solidaritate, în data de 11 noiembrie, evenimentul public deosebit al împlinirii unui secol de la înființare de către Universitatea Politehnica Timișoara, fiind onorată să transmită public felicitări comunității academice din UPT, alături de un îndemn colegial și profesional către noi performanțe de excepție ale instituției universitare centenare, performanțe cu care UPT s-a făcut cunoscută în timp și care au devenit importante pentru ca Timișoara să fie tot mai  bine reprezentată pe harta europeană a învățământului superior.

În mesajul său adresat Universității Politehnica Timișoara, rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, a subliniat:

O sută de ani înseamnă puțin la scară istorică, dar ultimii o sută de ani, în care Universitatea Politehnica Timișoara a fost o parte vie a învățământului timișorean, sunt chiar anii istoriei moderne a orașului nostru. Acești o sută de ani au, cu siguranță,  o valoare neprețuită pentru comunitatea Timișoarei, ei reprezintă un timp în care și absolvenții politehniști au participat la edificarea statutului central-european al Timișoarei, prin pregătirea lor în domenii cheie ale ingineriei și noilor științe tehnice. Politehniștii timișoreni au contribuit esențial la ceea ce este astăzi Timișoara, fiind prezenți în diverse domenii ale vieții intelectuale, științifice și administrative ale orașului, dar și din diaspora, din toate punctele cardinale în care au fost „ambasadori” ai școlii politehnice timișorene, prin preocupările lor profesionale și prin excelența lor științifică și antreprenorială. Cercetătorii și universitarii UPT, dar și studenții și absolvenții politehniști, trăiesc astăzi sărbătoarea împlinirii unui centenar de la înființarea acestei prestigioase instituții de învățământ și cercetare, iar lor li se alătură cu bucurie, desigur, toți universitarii timișoreni, atât cei din Universitatea de Vest din Timișoara, cât și cei din celelalte două universități cu tradiție ale Timișoarei, care sunt aliate din acest an într-un proiect al viitorului, dedicat în primul rând orașului nostru, noua Alianță Timișoara Universitară.

La Mulți Ani, Universitatea Politehnica Timișoara!”.

UVT utilizeaza fisiere de tip cookie pentru a personaliza si imbunatati experienta ta pe Website-ul nostru.

Te informam ca ne-am actualizat politicile pentru a integra in acestea si in activitatea curenta a UVT cele mai recente modificari propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrareadatelor cu caracter personal si pentru a citi si intelee continutul Politicii Cookie.

Prin continuarea navigarii pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizarii fisierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie.

Nu uita totusi ca poti modifica in orice moment setarile acestor fisiere cookie urmand instructiunile din Politica de Cookie.