UVT aduce cultura și în mijlocul tinerilor din mediul preuniversitar

Universitatea de Vest din Timișoara este mereu aproape de tineri, fiind conștientă cât de important este ca educația și cultura să le fie accesibile și să-i inspire. Astfel, aduce în fața liceenilor modele de urmat și personalități care să îi motiveze, în cadrul unor conferințe cu invitați, proiecții de film, ieșiri în cartiere și alte evenimente de popularizare a științei.

Joi, 29 septembrie, UVT a adus cultura în mediul preuniversitar, mai exact în mijlocul comunității unuia dintre liceele cu tradiție din Timișoara, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”. Îndrăgita autoare Ioana Pârvulescu, eseistă, publicist, critic literar și professor universitar, a susținut conferința «Politețea și inteligența obiectelor. Recursul la metoda „Belle Epoque”», moderată de criticul literar timișorean Mircea Mihăieș.

Doamna Pârvulescu este o personalitate foarte respectată în cercurile academice și vizitele sale sunt mereu un prilej de încântare pentru comunitatea timișoreană. Prin aceste conferințe, dorim să îndrumăm tânăra generație și, astfel, să conturăm un viitor în care cultura și educația devin fundamentale, a declarat rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea.

Conferința «Politețea și inteligența obiectelor. Recursul la metoda „Belle Epoque”» a fost organizată de către Universitatea de Vest din Timișoara și face parte din Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.