UVT a contribuit la succesul Lotului României la Olimpiada Balcanică de matematică

Desfășurată în perioada 4 – 9 mai, la Agros, în Cipru, Olimpiada Balcanică de matematică s-a încheiat cu un succes notabil al Lotului olimpic de seniori ce reprezintă România. Echipa obținut șase medalii – două medalii de aur, trei medalii de argint și o medalie de bronz- dar și locul întâi pe echipe, în cadrul celei de-a XXXIX-a ediţii a Olimpiadei Balcanice de Matematică (BMO) pentru seniori.

În coordonarea team-ului românesc se află conf. univ. dr. Cătălin-Liviu Gherghe, de la Facultatea de Matematică și Informatică a Universității din București (lider de echipă), alături de lect. dr. Mihai Chiş, de la Facultatea de Matematică și Informatică a Universității de Vest din Timișoara (lider adjunct), cadru universitar al UVT prin a cărui contribuție se consemnează un succes de primă importanță pentru matematica românească, un rezultat care onorează centru universitar timișorean și UVT.

Elevii medaliații cu aur sunt Andrei Moldovan (clasa a XI-a) și David-Andrei Anghel (clasa a X-a), de la Liceul Internațional de Informatică din București, alături de care au fost medaliați cu argint și bronz elevii Diana Țolu, Robert Dragomirescu și Andrei Giovani Chiriță, respectiv Radu-Andrei Lecoiu. La ediţia din acest an a Olimpiadei Balcanice pentru seniori au participat echipe din 15 state, reprezentând Albania, Bosnia şi Herțegovina, Bulgaria, Cipru, Grecia, Macedonia de Nord, Muntenegru, Republica Moldova, România şi Serbia (state membre cu statut permanent) şi Arabia Saudită, Azerbaidjan, Italia, Kazahstan şi Marea Britanie (invitate).