Urban Link – Timișoara 15

În perioada 15 martie-15 iunie 2021 a avut loc concursul Urban Link – Timișoara 15 organizat de firma Greenforest Timișoara în parteneriat cu Societatea ErgoWork, Universitatea Politehnica Timișoara prin Facultatea de Management în Producție și Transporturi – Centrul de Cercetare în Inginerie și Management (Laborator EcosEc), Fundația Comunitară Timișoara (FCTM), Echipa F O R și Asociația de la 4.

În proiect au fost două competiții pentru echipe a câte 3-5 membri fiecare. Acestea au avut ca tematică „Soluții de lucru și locuire în cadrul conceptului Urban Link 15’”, respectiv „Soluții de mobilitate și urbanism în contextul Timișoara 15’ bazate pe canale și grădini verzi – albastre”. Pentru fiecare secțiune s-a oferit câte un premiu de 1.500 de lei pentru studiul teoretic – bibliografic și câte 2.000 de lei pentru implementarea unui concept pilot, care poate fi sub formă de instalație de artă urbană.

În urma selecției de proiecte au fost declarați câștigători ai premiului 1 studenții de la Universitatea de Vest din Timișoara – Facultatea de Arte și Design. Este vorba de echipa formată din studenții anului 3 licență specializarea Design Ambiental: Bianca Vasilache, Diana Popescu, Lorena-Silvana Cândea, Olga Tarchilă, Tudor-Constantin Chirilov.

Proiectul lor DESK TO GO

Obiectul propus poartă denumirea de ”Desk To Go”, care ar putea fi regăsit în zona de promenadă a râului Bega sau în spațiile pietonale din Piața Unirii sau Piața Libertății, dar ar putea deservi foarte bine zonele de grădini sau livezile ce se întrepătrund cu spațiile de locuit ale orașului nostru. De asemenea, el se potrivește foarte bine atât în spațiile din campusurile studențești, cât și din zona facultăților sau a Universității de Vest Timișoara, dar și în cadrul zonelor verzi din vecinătatea corporațiilor ce vor să permită angajaților să lucreze în aer liber.

Totodată, ”Desk To Go” este un obiect care este destinat să ajute și organizatorii de work-shop-uri în aer liber, scutindu-i de grija transportului la locul de desfășurare a evenimentului a obiectelor grele cum ar fi mesele de prezentare.

Coordonator proiect

Conf. univ. dr. Diana Andreescu