UNIVIBES by UVT – muzică bună și energie la început de an universitar

Tradiția #OccupyTheUniversity merge mai departe și în anul 2022, celebrând un nou an universitar, în stilul deja consacrat de UNIVIBES by UVT.

Cea de-a șasea ediție a singurului festival de muzică organizat într-o universitate a adus în spațiile din incinta sediului central al Universității de Vest din Timișoara, pentru un început de an universitar ca la carte, 3 scene, mix de genuri muzicale, ritmuri electrice, acustice, rock, blues sau d’n’b, videomapping, proiecții de scurtmetraje, jocuri & activități, zone de food & drinks, toate acestea pentru studenți, comunitatea academică și publicul timișorean.

Luni, 3 octombrie 2022, cea mai mare petrecere a toamnei – UNIVIBES by UVT – a avut următorul program:

Pe Energy Stage (parcarea din fața sediului central UVT) au urcat: ZoleeVee, Raven’s Heart, FC DNB (Gojira & Planet H feat. Psihotrop) și Alternosfera, în timp ce pe Feeling Stage (curtea din spatele sediului central UVT, lângă terenul de baschet) au concertat KiNDLEiN, Amalia Gaiță, Ada Milea & Bobo Burlăcianu.

Vibration Stage (a doua curte interioară din partea dreaptă din sediul central UVT) a fost însuflețită de DJ Cra, George Allen, DJ K-LU și DJ Kuky.

În zona Cinema Stage (Amfiteatrul „Ioan Mihai” – parter, sediul central UVT) au avut loc proiecții de scurtmetraje ale studenților Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „Ion Luca Caragiale” din București (UNATC), iar Board Games Yard (curtea interioară, hol partea stângă, sediul central UVT) a reprezentat un loc de socializare pentru pasionații de jocuri de masă.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Universitatea de Vest din Timișoara, o universitate a alianțelor europene, își deschide anul cu un vibe plin de energie. De mai mulți ani, ne-am obișnuit să-i ghidăm pe cei mai noi studenți, „bobocii” din anul întâi, printre jaloanele muzicale, artistice și culturale ale universității, toate oferite prin acest festival unic. UNIVIBES by UVT este un festival dedicat studenților, dar și comunității timișorene”.

Partenerii evenimentului: Ministerul Educației, Consiliul Județean Timiș, Organizația Studenților din Universitatea de Vest din Timișoara (OSUT) și Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT).