Univibes 2021 – Occupy the University!

Și în 2021, Universitatea de Vest din Timișoara a continuat tradiția de a celebra începutul unui nou an universitar în atmosfera efervescentă a unicului festival de muzică din România ce are loc într-o universitate: UNIVIBES by UVT.

Odată cu deschiderea anului academic, artiști consacrați au transformat pentru o zi sediul UVT într-un imens dancefloor, pentru a sărbători împreună startul unui nou an universitar, invadând universitatea cu ritmuri electrice și nu numai.

Unele dintre cele mai „cool” trupe ale momentului au performat pe cele două scene distincte amplasate la sediul central UVT. Pe Electric stage au urcat Subcarpați, Toulouse Lautrec și The Skywalkers, în timp ce pe Backyard stage (în curtea din spatele sediului central UVT, lângă terenul de baschet), au cântat Fără Zahăr, Monokrom, Lia Burg și Dalla.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Și în acest an ne-am bucurat, am cântat și am celebrat începutul unui nou an universitar în aceeași formulă specifică, prin Festivalul UNIVIBES, alături de unele dintre cele mai bune trupe românești, pe două scene distincte organizate outdoor, la sediul central UVT. A fost un festival deschis întregii comunități, pentru că UVT este parte a spiritului și energiei Timișoarei.”