EȘTI AICI:
UNITA Students Assembly – Primul exercițiu electoral european al studenților

UNITA Students Assembly – Primul exercițiu electoral european al studenților

UNITA – Universitas Montium este o alianță universitară europeană care reunește 12 universități din diferite țări, având drept scop promovarea mobilității academice, a colaborării interculturale și a accesului la oportunități internaționale pentru studenți. Alianța încurajează participarea activă a studenților în modelarea viitorului învățământului superior european, prin existența unei structuri proprii de reprezentare – UNITA Students Assembly (UNITA SA).

UNITA SA este formată din câte 7 studenți aleși prin vot direct al studenților din fiecare universitate membră, alături de un reprezentant numit din cadrul fiecărei organizații studențești reprezentative, pentru un mandat de 2 ani. Aceștia vor contribui activ la deciziile alianței, vor urmări maximizarea beneficiilor pentru studenți și vor activa spre a crea un mediu educațional propice dezvoltării studenților.

În perioada 24–26 martie 2025, în toate cele 12 universități membre UNITA, s-au organizat alegeri simultane online, prin intermediul platformei Eligo, pentru desemnarea reprezentanților dintre candidaturile validate în etapa anterioară. Procesul de candidatură a fost deschis tuturor studenților, fiecare având oportunitatea de a forma o listă de candidați.

La Universitatea de Vest din Timișoara, s-a înregistrat una din cele mai mari participări la vot cu un număr de 1536 de voturi exprimate dintr-un total de 16.668 de studenți eligibili, ceea ce a dus la o rată de participare de 9,22%.

Lista de candidați UVT care a înregistrat cel mai mare număr de voturi din partea studenților UVT este următoarea:

  1. Ecaterina Corbu
  2. Dariana Dumitrescu
  3. Naomi Oros
  4. Bianca Varga
  5. Andreea Visileanu
  6. Ionuț Chintea
  7. Teodor Catană

Rezultatele acestor alegeri au fost validate de Biroul Electoral din cadrul UVT și urmează procedura de desemnare.

Acești studenți vor reprezenta vocea colegilor lor în cadrul UNITA, contribuind la modelarea politicilor educaționale europene, dezvoltarea de noi proiecte de mobilitate și sprijinirea colaborării între universități.

Inițiativa UNITA Students Assembly este un demers inovator la nivel întregii Europe, care pune bazele unei democrații participative reale în mediul universitar european, iar succesul acestei prime ediții confirmă interesul și implicarea activă a studenților UVT.