Un nou succes al studenților filologi timișoreni la cel mai vechi și prestigios colocviu național studențesc

La ediția din acest an, a XLVII-a, a celui mai vechi și prestigios colocviu studențesc din România, Colocviul Național Studențesc „Mihai Eminescu”, organizat de către Universitatea „Al. I. Cuza” din Iași în 25-26 noiembrie 2021 (online), Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a fost reprezentată de o echipă formată din patru studente ale căror lucrări au fost elaborate sub coordonarea d-lui Pompiliu Crăciunescu.

Toate participantele au obținut rezultate ce îmbogățesc palmaresul instituției noastre! Mihaela-Oana Gogoșeanu (masterandă, anul I, MLIT) a fost distinsă cu Premiul I al secțiunii Critica criticii & Studii culturale pentru lucrarea Maladia eminesciană, între clinic și exegetic. Situându-se în miezul unei problematici de extremă complexitate – boala și moartea lui Eminescu –,  cercetarea abordează cu luciditate versanții unei dezbateri cu, adesea, aprige accente polemice (biografic/clinic), constituindu-se într-un echilibrat studiu patografic și metacritic. Elena Farcaș (anul al II-lea, română-engleză) a obținut Premiul al II-lea la secțiunea Publicistică, însemnări, corespondență pentru lucrarea Eminescu în spațiul virtual al anului 2020. Rod al unei investigații cronofage, lucrarea focalizează o multitudine postări de pe site-uri foarte diverse, remarcând preponderența textelor situate „între imbecilitate și miticism”.  Indirect, demersul atestă că alexandrinismul cultural actual este alimentat copios de „cultura linkului”. Andreea Popescu (anul al II-lea, română-engleză) a fost răsplătită cu Premiul al III-lea pentru lucrarea Paradoxul existenței. O abordare intertextual-comparatistă a două poeme eminesciene, la secțiunea Stilistică și poetică. Este vorba despre un judicios demers de semantică textuală dublu articulat (Rugăciunea unui dac și Bolnav în al meu suflet), care, pus în ecuație cu filosofia lui Schopenhauer, reliefează cu limpiditate specificul viziunii eminesciene asupra suferinței: convertirea resemnării în revoltă. Mirela-Larisa Rof (anul al II-lea, română-engleză) a obținut Mențiune la secțiunea Exegeze pentru lucrarea Pluralitatea ființei: între metempsihoză și metamorfoză (Eminescu-Kafka). Lucrarea, incitantă prin ineditul făgașului comparatist pe care-l trasează, potențează  orizontul ontologic multivalent în care cei doi scriitori își proiectează reflecția despre devenire raportându-se la diada trup-suflet. Pentru cei care cunosc activitatea Centrului Studențesc de Cercetare Literacum (CSCL), ale cărui membre sunt cele patru laureate, aceste reușite nu sunt nicidecum o surpriză. Cultivând spiritul critic, perspectiva personală, rigoarea științifică, Literacum – https://www.literacum.ro/, facebook.com/literacum este o veritabilă pepinieră științifică studențească, ce s-a impus treptat prin atelierele și dezbaterile periodice aflate la originea unui colocviu anual tematic,  precum și a revistei online „Literacum” (ISSN 2360-3194).