Turul Mont Blanc Erasmus+: aventură interculturală, sportivă și creativă, la final

Proiectul Turul Mont Blanc Erasmus+ Student Trail, organizat de Université Savoie Mont Blanc, s-a încheiat vineri, 11 iunie, cu o ceremonie organizată în orașul Chamonix.

Aproximativ 50 de studenți din nouă universități din întreaga Europă, inclusiv cinci parteneri UNITA, au început această aventură sportivă duminică, 6 iunie. Traiectoria a fost de 42.5 km lungime, cu 3080m diferență pozitivă de altitudine și 2860m de diferență negativă de altitudine! Finalizat în patru zile, acest itinerariu a dezvăluit studenților o diversitate uluitoare de peisaje din jurul văilor de la Beaututain și Chamonix.

Aceștia au participat, de asemenea, în echipe, la diferite provocări și au învățat despre conservarea mediului, în special în zonele montane. În timp ce echipa roșie a câștigat provocarea de orientare, echipa verde a câștigat premiul dedicat materialului video creativ, acordat în timpul ceremoniei, după ce aceștia au realizat un videoclip despre importanța sportului la universitate. Împreună cu premiul lor, aceștia vor avea posibilitatea de a merge într-o excursie la Bruxelles pentru a vizita Comisia Europeană în această toamnă.

La ceremonia de încheiere au participat Juliette Martinez, oficial din orașul Chamonix, și Philippe Galez, președintele Université Savoie Mont Blanc, care au lăudat acest proiect inovator. Cei doi ambasadori ai turneului și sportivi profesioniști, Oscar Lombardia și Marie Pollet-Villard, au avut, de asemenea, ocazia de a împărtăși experiența lor și de a explica încă o dată importanța sportului în viața unui student.

La final, toți participanții s-au întrebat același lucru: Sa ne reunim din nou pentru o altă provocare sportivă, poate într-o altă țară UNITA?

Găsiți toate detaliile și videoclipul câștigător în următorul articol și vizitați contul Instagram @tmb_erasmus