The Alternative School empowered by George anunță câștigătorii ediției 2022

FX Team reprezintă România la Young Lions Design

Vlada Untila & Patricia Cheveresan, aka FX Team, reprezintă România la Concursul Internațional Young Lions Design / Cannes Lions, în urma finalizării unui semestru intens la The Alternative School, cu specializări oferite de experți premiați și lucru pe briefuri provocatoare.

La ediția din 2022 a The Alternative School au fost înscriși 40 de tineri creativi, freelanceri, oameni din agenții sau de la client. Pe lista scurtă s-au calificat 12 echipe jurizate de lideri ai industriei creative.

„2022 a fost cel mai bun an al nostru: cel mai mare număr de speakeri internaționali, cea mai diversă structură de participanți – zoom-ul ne-a permis să primim înscrieri din toate capitalele creative, nu doar din București, iar briefurile dificile – conflicte armate, scanarea viitorului – au primit răspunsuri admirabile, un indicator că generația de până în 30 de ani poate privi designul ca pe o disciplină a soluțiilor aplicate”, a spus Teodora Migdalovici, fondatoarea școlii și ambasadorul Cannes Lions în România.

Vlada și Patricia sunt studente la Facultatea de Arte și Design, Departamentul Design și Arte Aplicate, din cadrul Universității de Vest din Timișoara și au lucrat pe proiecte individuale sau în agenții locale.

„Design-ul e pentru și despre oameni. Cu cât înțelegi asta mai repede, cu atât reușești să ajuți cu soluții relevante. S-ar putea să ai un design cool, atrăgător, dar fără insight, cel mai probabil nu vei reuși”, a spus Patricia.

„Am aflat de la Malik Benamara că pot fi îndrăzneață, de la Bob Liuzzo că motivația contează enorm și m-am convins din creația lui Paolo Proserpio că designul încă poate surprinde. Inspirația poate fi contagioasă”, a comentat Vlada despre experiența ei de studiu și competiție.

Vlada Untila: The Alternative School m-a teleportat în timp, la propriu. M-a transpus direct în copilărie, unde am ajuns să visez fără de limite și să ofer răspunsurile pe care un adult le oferă cu dificultate. Mi-a amintit de năzuința aia puternică de a merge în „clasa întâi” și de entuziasmul față de toată spontaneitatea ce o aduce viitorul.

Patricia Cheveresan: Se spune că informația înseamnă putere, așa e. Diversitatea speakerilor ne-a făcut să vedem lucrurile din perspective pe care nu le luăm în considerare înainte. Ni s-au oferit toate informațiile de care aveam nevoie pentru a veni cu soluții de impact, soluții care contează cu adevărat.

Rezolvările echipei FX Design: https://www.facebook.com/fingerscrossedesign

Competiția Young Lions de la The Alternative School e susținută anual de BCR și George, primul banking inteligent.

CONTACT

win@canneslions.ro