Studenții masteranzi ai programelor Planificarea și Dezvoltarea Durabilă a Teritoriului și Dezvoltare și Amenajare Turistică – participă la o serie de workshopuri la Szeged și Viena, finanțate din proiectul FSS -”Education for the Future generation”

Anul acesta, programul de pregătire al studenților masteranzi din anul I, al programelor Dezvoltare si Amenajare turistică și Planificarea și Dezvoltarea Durabilă a Teritoriului de la Facultatea de Chimie, Biolgie, Geografie, Departamentul de Geografie, a început într-un mod inedit. Cei trezeci și doi de studenți au bebefiaciat de o serie de workshopuri desfășurate le Szeged și la Viena în perioada 17-21 octombrie. Acestea au avut menirea de a face o vastă introducere în tematica pe care studenții o vor studia în cele trei semestre de activitate didactică, de a exemplifica felul în care tematica aleasă reprezintă exemple de bune practici în Austria și Ungaria – exemple pe care le pot utiliza ulterior, când vor fi angajați ai mediului socio-economic românesc. Astfel, proiectul FSS ”Education for the Future generation” a contribuit substanțial la realizarea acestor deziderate. Studenții masteranzi au asistat la workshopuri cu următoarele teme: schimbări climatice și planificare urbană – cazul orașului Szeged, investiții de tip greenfield și impactul asupra planificării urbane – cazul laserului de la Szeged, infocentru turistic și planificare activităților turistice, Națiunile Unite și dezvoltarea sustenabilă.

Dorim să mulțumim domnului Rector al Universității de Vest și întregii echipe manageriale pentru această oportunitate.

Conf. univ. dr. Sorina Voiculescu

Lector univ. dr. Ramona Ivan