Studenții de la Jurnalism, la Jimbolia

Studenții de la Jurnalism (anul II și III), sub coordonarea lect. dr. Ștefana Ciortea-Neamțiu, au participat la conferința „Peste 150 de ani de presă militară în România”, organizată de Muzeul Presei „Sever Bocu” din Jimbolia, în data de 25 octombrie, de Ziua Armatei.

În cadrul conferinței au luat cuvântul col. Florin Șperlea, redactor-șef al „Observatorului militar” și col. Cristian Dumitrașcu, redactor-șef al redacției „Ora Armatei” de la Radio România, alături de alți jurnaliști din mass-media militară, care au vorbit despre istoria jurnalismului militar, specificul acestui jurnalism, precum și despre rolul corespondentului de război.

Conferința a fost precedată de o vizită la Muzeul Căilor Ferate și la Muzeul Presei. Acolo studenții au văzut atât colecția Muzeului, cuprinzând exemplare din cele mai vechi ziare românești și presă din Banat, cât și exemplare ale unor publicații militare, pe care le-a adus într-o expoziție itinerantă Muzeul Național Militar „Regele Ferdinand I” din București. Seara s-a încheiat cu o selecție de filme vechi, puse la dispoziție de Emil Kindlein, creatorul festivalului „Analog Mania” din Timișoara. Deplasarea a avut loc în cadrul orelor de „Istoria presei”.