Student UVT, campion european la karate

Masterand în anul I la Fitness și Performanță Motrică, în cadrul Facultății de Educație Fizică și Sport a UVT, Denis Iovescu a reprezentat Clubul Sport Record Original la cea de-a 12 a editie a Campionatului European de Karate Wukf, care a avut loc în perioada 3 – 6 noiembrie 2022 la Florența, Italia.

La probele de kata și kumite individual/echipe au participat 1852 de sportivi din 21 de țări.

Câștigând toate cele 12 meciuri (cu adversari din Franța, Danemarca, Anglia, Slovacia, Italia, Scoția), Denis Iovescu a devenit Campion European la categoria de -85 kg, finala fiind câștigată cu scorul de 5-2 împotriva sportivului din Franța.

Ca membru al lotului Național, Denis este antrenat de Bede Laszlo Arthur, 5 Dan, Maestru Emerit al Sportului, fiind de asemenea si un ambasador important al comunității UVT și al orașului Timișoara.