În perioada 25-26 noiembrie 2022 la Universitatea de Vest din Timișoara s-a desfășurat a 35-a ediție a seminariilor „Soluții libere open source pentru prelucrarea și reprezentarea datelor geospațiale” (https://geo-spatial.org/proiecte/seminarii/timisoara2022/). După o lungă pauză cauzată de contextul pandemic, seminariile geo-spatial.org s-au întors la Timișoara în format fizic (dar și cu streaming live), evenimentul fiind organizat de către Departamentul de Geografie și Departamentul de Informatică din cadrul Universității de Vest din Timișoara în colaborare cu comunitatea geo-spatial.org.

Geo-spatial.org este un portal on-line ce conține articole, tutoriale și date din domeniile cartografie digitală, cartografie istorică, neogeografie, modelarea virtuală a terenului, teledetecție, sisteme informaționale geografice și sisteme de poziționare globală. Site-ul a fost lansat în 2007 din lipsa unor repere de profil în spațiul românesc și ca răspuns la necesitățile de comunicare și informare ale unei comunități în curs de formare. Promovează adoptarea soluțiilor software libere open source, neignorându-le însă nici pe cele proprietare, militează pentru democratizarea accesului la datele geografice și propune harta ca instrument universal de comunicare și înregistrare a relațiilor dintre componentele sociale (ştiințifice, politice, culturale, religioase, economice) și dimensiunea lor geospațială. Geo-spatial.org a devenit un punct de referință în peisajul românesc prin coagularea unei comunități active, care progresează profesional prin punerea în comun a cunoștințelor acumulate, contribuind în același timp la formarea noilor generații de specialiști.

Evenimentul găzduit de Universitatea de Vest din Timișoara a fost dedicat prezentării beneficiilor tehnologiilor geospațiale deschise și libere, adresându-se în mod deosebit studenților, dar și cadrelor didactice, specialiștilor în domeniul sistemelor informatice geografice și teledetecției și tuturor celor interesați de revoluția geospațială în general.

Sesiunile de prezentări și aplicatii practice au avut tematica în domeniiile: analiza și manipularea datelor geospațiale, servicii cartografice WEB, geoprocesare, teledetecție, cartografie istorică, date deschise, standardizare în domeniul geospațial. Numărul participanților la acest eveniment a crescut de la un an la altul, devenind o manifestare anuală importantă cu tradiție la Departamentele de Geografie și Informatică ale Universității de Vest din Timișoara.

Newsletter UVT

Cursuri de vară la FLIT

În perioada 15-27 iulie, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească, devenind astfel, timp de

Mai multe »