„Și tu poți fi Socio Claus!” – campanie caritabilă la final de an

Departamentul de Sociologie din cadrul Facultății de Sociologie și Psihologie, Universitatea de Vest din Timișoara, organizează, pentru al patrulea an consecutiv, evenimentul Socio Claus, manifestare cu caracter deopotrivă caritabil, destinată strângerii de fonduri pentru copiii cu dizabilități, dar și de sensibilizare a opiniei publice în ceea ce privește acceptarea și integrarea socială a acestora.

Evenimentul de anul acesta, „Și tu poți fi Socio Claus”, își propune să fie o campanie cu triplu impact: o campanie de donare de sânge (printre studenți si la nivelul întregii comunități din Timișoara); un eveniment caritabil (prin donarea tichetelor obținute de donatorii de sânge pentru copiii cu dizabilități); o campanie de awareness (prin distribuirea de materiale informative privitoare la dizabilitate, terapii, oferta centrelor de profil din orașul Timișoara).

Campania se va desfășura la Centrul Regional de Transfuzie Sanguină Timișoara în perioada 6-15 decembrie 2021. Pentru programare în vederea donării, donatorii sunt rugați să utilizeze una dintre aplicațiile online Donorium (https://despre.donorium.ro/) sau BlooDoChallenge (https://bloodochallenge.com/).

Partenerii evenimentului de anul acesta sunt: Organizația Studenților din Universitatea de Vest din Timișoara (OSUT), Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș (DGASPC Timiș), Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara, Centrul de zi pentru copii cu dizabilități ”Podul Lung”, Fundația de Abilitare Speranța, Centrul pentru Resurse și Asistență Educațională Speranța, Centrul de recuperare Marisa, Asociația Micile Comori, Școala Mamei Junior, Asociația Casa Faenza, Asociația Copii și zâne, Centrul de recuperare și reabilitare neurologică Elisar, Cabinetul de psihologie Adela Paliuc, Centrul de dezvoltare Pas cu pas, Cabinet individual de psihologie Berghea Laura Caia.