”Shades of meaning” – Concurs interuniversitar de traduceri

Colectivul de Limba Engleză din cadrul Facultății de Litere, Teologie şi Istorie a Universității de Vest din Timişoara a organizat a șasea ediție a CONCURSULUI INTERUNIVERSITAR DE TRADUCERI SHADES OF MEANING. Concursul a avut loc online în 9-10.03. 2021 şi a testat competențele studenților în domeniul traducerii literare. Concursul s-a adresat studenților din anii II, III și masterat care studiază limba engleză ca specializare principală sau secundară.

A șasea ediție a concursului și prima online s-a bucurat de participarea a 53 de studenți din șase centre universitare: UMFST, Tg. Mureș (coordonator lector Dr. Cristina Nicolae), Universitatea din Oradea (coordonator conf. Dr. Elena Gherdan), Universitatea „1 Decembrie” Alba-Iulia (coordonator conf. Dr. Gabriel Bărbuleț), Universitatea „Ovidius”, Constanța (coordonator lector dr. Nicoleta Sava), Universitatea „Sapientia”, Tg. Mureș (conf. Dr. Attila Imre) și Universitatea de Vest din Timișoara, gazda concursului.

Probele de concurs au avut loc în săli virtuale diferite, conform secțiunilor desemnate:

TRADUCERE LITERARĂ- PROZĂ (studenții anilor II și III)

TRADUCERE LITERARĂ- POEZIE (studenții anilor II și III)

TRADUCERE NON-LITERARĂ (studenții masteranzi)

Câștigătorii ediției a șasea sunt:

PROZĂ

Locul I – Alexandra Trifan – UMFST, Tg Mures

Locul II – Alexandru Ocăi – UVT

Locul III – Roxana Prohap – UVT

mențiune 1- Sebastian Ispas – UMFST, Tg Mures

mențiune 2 – Alexandru Ionuț Orban- UMFST, Tg Mures

POEZIE

Locul I – Cristiana Giurcă – UVT

Locul II – Cătălin Bărbău -Universitatea ‘1 Decembrie’, Alba-Iulia

Locul III – Madlena Călugăreanu, Universitatea  ‘Ovidius’, Constanța

mențiune 1- Vlad Todoran – UMFST, Tg Mures

mențiune 2 – Alexandra Drăgoi – UVT

TRADUCERE NON-LITERARĂ

Locul I – Andreea Trâmbițaș- UMFST, Tg Mures

Locul II- Cristina Bota – Universitatea din Oradea

Locul III – Dana Raduly – UMFST, Tg Mures

mențiune 1 – Laura Paraliov – UVT

mențiune 2 – Ciprian Meteș- UVT

Invitații speciali ai ediției a 6-a au fost actorul britanic Miltos Yerolemou și scriitorul de proză fantastică Dănuț Ungureanu.

Miltos Yerolemou a interacționat cu studenții în cadrul atelierului Is the Word Mightier than the Sword? și a răspuns întrebărilor despre cariera în teatru și film, despre importanța emoției în interpretare, oferind sfaturi utile pentru interpretare vocală și varietate lingvistică.

Dănuț Ungureanu a susținut o prelegere pe tema scrierii creative, Autor de unul sigur – Rețete pentru scrierea creativă, în cadrul căreia a punctat elementele cheie ale procesului etapizat de scriere creativă, de la simpla idee până la ultima frază de impact a unui roman.

Sponsorii ediției a 6-a a concursului de traduceri Shades of Meaning au oferit premii personalizate pentru câștigători și pentru toți participanții, în cadrul a trei tombole online. Mulțumim SINDICATULUI UNIVERSITAS TIMISIENSIS, OXYGAME, www.internet4u.ro, www.regatuljocurilor.ro, editurii UNISCAN, Grup Educațional, librăriei CĂRTUREȘTI, CARTEA DE NISIP și www.mystarrynight.com.

Organizatori

Lect. Dr. Eliza Claudia Filimon