Sesiuni de formare on-line referitoare la teme orizontale și probleme de mediu dezbătute împreună cu elevi din Serbia

În cadrul proiectului „Rețea de monitorizare România – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră” (RoS-NET2), pe parcursul lunii februarie 2021 au fost realizate 3 sesiuni de formare on-line cu privire la unele teme orizontale și respectiv probleme de mediu. Temele orizontale care au fost dezbătute au inclus conceptele de egalitate de șanse și nediscriminare, respectiv egalitatea dintre bărbați și femei. În ceea ce privește problemele de mediu,  a fost prezentat și dezbătut conceptul de gestionarea eficientă a deșeurilor, reutilizarea și reciclarea acestora.

Sesiunea de formare în care a fost dezbătut conceptul de egalitate de șanse și nediscriminare a fost implementată în limba sârbă și a implicat 24 elevi de la Liceul Tehnic din Bor și de la Școala Gimnazială Bor, 2 cadre didactice, studenți voluntari și membri ai echipei proiectului. Elevii au considerat că evenimentul că a fost bine organizat și informațiile dezbătute sunt utile. Și-au exprimat dorința de a participa la evenimente similare, sunt dornici să afle mai multe informații despre orașul Timișoara și despre programele de studii universitare care sunt derlate ân universitatea noastră. Am decis să organizăm un astfel de eveniment în cursul lunii următoare.

Sesiunea de formare în care a fost prezentat și dezbătut conceptul de gestionare eficientă a deșeurilor, reutilizarea și reciclarea acestora, a fost implementată în limba română și a implicat 23 de elevi și 2 cadre didactice de la Școala Generară Sf. Gheorghe din Uzdin și studenți voluntari. Elevii au participat la un concurs în care au enumerat  diverse metode de gestionare eficientă a deșeurilor, unele dintre aceste metode fiind deja puse în aplicare acasă și/sau la școală. De asemenea, au afirmat că au obținut informații noi și utile și doresc să participe la evenimente similare.

Sesiunea de formare aferentă conceptului de egalitate de gen a implicat dezbateri la care au participat  21 elevi și 2 cadre didactice de la Școala Generală ,,Sf. Gheorghe” din Uzdin, respectiv studenți voluntari.  Feed-back-ul primit de la elevi a ilustrat faptul că aceștia au apreciat modul de organizare a evenimentului și informația primită, respectiv că au fost bucuroși să își exprime liber convingerile în ceea ce privește inegalitatea dintre bărbați și femei, discriminarea femeilor în general.